|

Spotkanie z deszczem | CYJASAX

„Spotkanie z deszczem” /  kameralny koncert zespołu CYJASAX

organizator:  Miejski Dom Kultury „Muflon”  / miejsce:  sala widowiskowa MDK „Muflon”
ul. Cieplicka 172, Jelenia Góra
/ termin: 
13 listopada 2009 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny

To już ostatni koncert z cyklu:  Spotkania z muzyką kameralną MUSICA VIVA

W jesienne długie wieczory często brakuje pomysłu na spędzenie miło wolnego czasu. Książka, ciepła herbata, nierzadko telewizja stają się nierozłącznymi atrybutami listopadowej aury. A może wykorzystać ten czas na spotkanie nieco nietuzinkowe, bo spotkanie z muzyką, spotkanie…. z deszczem. Miejski Dom Kultury „Muflon” pragnie pobudzić wszystkie zmarznięte, jesienne dusze koncertem duetu CYJASAX.  Jest to ciekawe połączenie instrumentów, gdzie brzmienie saksofonu przenikają  i dopełniają charakterystyczne  tony  akordeonu. Dwóch młodych artystów zaprezentuje zróżnicowany i atrakcyjny    w odbiorze repertuar, na który to składać się będą różnorodne transkrypcje (od Mozarta, poprzez Millhauda do Piazzolli i Pendereckiego), opracowane przez samych muzyków.

O zespole: Duet CyjaSax to Alicja Wołyńczyk (saksofon) i Jarosław Gałuszka (akordeon) powstał wiosną 2005 roku. Na początku swojego istnienia zespół pracował pod opieką artystyczną Klaudiusza Barana.  W 2006 roku zdobył pierwsze miejsce na prestiżowym 43. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy), gdzie otrzymał również nagrodę specjalną w postaci koncertów na Słowacji. W tym samym roku zajął również pierwsze miejsce na XII Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej.

Duet jest także laureatem Forum Młodych Austriackiego Forum Kultury (2006). Zespół otrzymał również nagrodę Rektora Akademii Muzycznej im.F.Chopina w Warszawie w formie recitalu, którym rozpoczął się sezon artystyczny Akademii Muzycznej w roku 2006/2007. Cyjasax koncertował m.in. na zaproszenie Instytutu Polskiego w Bułgarii, w Filharmonii Opolskiej, czy na Festiwalu Solistów i Zespołów Akordeonowych w Kotlinie (2009).

 Muzycy zespołu: Alicja Wołończyk oraz Jarosław Gałuszka (Jeleniogórzanin) z wyróżnieniem ukończyli Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie. Obecnie Jarosław Gałuszka  swoje umiejętności doskonali na Privatuniversitat w Wiedniu u prof. Grzegorza Stopy. Alicja Wołyńczyk prowadzi klasę saksofonu w ZPSM im. K. Szymanowskiego w Warszawie i reprezentuje Polskę w European Saxophone Ensemble. Muzycy są laureatami wielu konkursów solowych, uczestniczyli w licznych kursach mistrzowskich   w kraju i za granicą z czołowymi wirtuozami (między innymi: prof. Yuri Shishkin (Rosja), prof. Aleksander Dmitriew (Rosja), prof. Wladimir Murza (Ukraina), prof. Arno Bornkamp (Holandia), prof.prof. Claude Delangle, Joel Versavaud, Jean-Yves Fourmeau, Vincent David (Francja), prof. David Pituch (USA).

Koncertowali zarówno solowo, kameralnie jak i w orkiestrach (Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa) na czołowych festiwalach w Polsce (Warszawska Jesień, Sacrum – Profanum, Musica Polonica Nova, Musica Moderna, Gwiazdy Promują), a także w Austrii, Francji, Holandii, Słowenii, Bułgarii Niemczech, Danii, czy nawet w Chinach.

Podobne wpisy