|

Anioły są wśród nas – wystawa Piotra Jagielskiego

miejsce:  Galeria „Muflon” / ul. Cieplicka 172, Jelenia Góra / termin:   9 grudnia 2009 (środa), godz. 18.00 / wstęp wolny

Na imię miał Anioł – I nie był jak śnieg / Za serca przystanią – najlepszych snów strzegł / Wypuszczał je nocą – i zbierał co świt / Skąd wziął się i po co? – nie spytał go nikt  / (sł. Ewelina Marciniak)

W grudniu do Miejskiego Domu Kultury „Muflon” zejdą z gór ośnieżone anioły. W szeregu galeryjnej przestrzeni przypominać będą wszystkim odwiedzającym  o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. A wszystko to za sprawą osoby, która potrafiła je oswoić, uwiecznić i uśpić w rzeźbach  z drzewa lipowego,  pana Piotra Jagielskiego. Artysta uwiecznił w swoich aniołach ludzi, ich zwyczajność i codzienność.  Inspirację do powstania tego cyklu „anielskich” prac Piotr Jagielskiego czerpał z motywów ludowych i życia wiejskiego. Już od młodzieńczych lat marzeniem twórcy było pogłębianie wiedzy artystycznej oraz zdobycie dobrego warsztatu w zakresie rzeźby, czego realizację rozpoczął w Szkole Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze, której jest absolwentem. 

Piotr Jagielski był uczestnikiem wielu plenerów rzeźbiarskich mi.in.: Kostrzyń nad Odrą 2003, Pławna 2003 – 2006, Milic (Niemcy) 2005, Pławna 2008. Jego wieloletnia znajomość  z artystą plastykiem Dariuszem Milińskim zaowocowała siedmioletnią współpracą obu artystów w grupie teatralnej „PŁAWNA 9”,  z którą to pan Piotr Jagielski związany był w latach 2001-2007. Od roku 2008 ponownie związał się ze swoim rodzinnym miastem – Jeleniej Górą (Sobieszowem),  gdzie prowadzi swoją pracownie i warsztat rzeźbiarski.

By anioły nabrały ludzkich manier i poznały ziemskie tradycje, folklorystyczny zespół „Marysieńki” zaprezentuje w swoim repertuarze pastorałki i kolędy, które nie tylko aniołom, ale przede wszystkim ludziom przypomną, że…. „anioły są wśród nas”.

Podobne wpisy