|

Zakazane piosenki | Leonard Buczkowski

W najbliższy piątek, 12 października  2018, o godz. 18.00, Miejski Dom Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze – Sobieszowie gorąco  zaprasza na czwarte spotkanie z cyklu „W starym kinie”, podczas którego odbędzie się projekcja filmu pt. „Zakazane piosenki” (1946, 100 min.),  w reżyserii  Leonarda Buczkowskiego.

Akcja filmu toczy się od września 1939 roku aż po wyzwolenie Warszawy w styczniu 1945 roku. Narratorem jest muzyk Roman Tokarski, który grając na fortepianie, opowiada o swoich przeżyciach z czasów okupacji niemieckiej. Roman występował z uliczną orkiestrą, jednocześnie z siostrą Haliną należeli do organizacji podziemnej, brali udział w akcjach dywersyjnych, walczyli w powstaniu warszawskim i partyzantce.

Prawdziwym bohaterem filmu są patriotyczne i satyryczne piosenki z czasów niemieckiej okupacji, które, jak pisała prasa, podnosiły ludność na duchu i pomagały przetrwać trudne chwile. W „Zakazanych piosenkach” ujrzymy największe gwiazdy polskiej sceny, dla których odgrywane historie były częścią ich własnej biografii.

Występują: Danuta Szaflarska, Jerzy Duszyński, Jan Świderski,  Janina Ordężanka, Jan Kurnakowicz, Stanisław Łapiński , Hanna Bielicka, Alina Janowska  i inni.

Projekcja odbędzie się w sali widowiskowej.  Po projekcji przy słodkim poczęstunku rozmowa o filmie i śpiewanie zakazanych piosenek. Wstęp wolny.

Jest to działanie realizowane przez Zespół Aktywności Społecznej w Sobieszowie w ramach inicjatywy lokalnej „Sobieszów dla siebie/dla nas Sobieszowian” będącej częścią projektu TWOJE+MOJE=NASZE czyli kulturalne inicjatywy z Muflonem DOM KULTURY+ Inicjatywy lokalne 2018.

logo

Impreza dofinansowana z Budżetu Miasta Jeleniej Góry.

Dofinansowanie_Jelenia_Gora

Podobne wpisy