|

WEEKEND Z CZESKIM FILMEM (22-23.10.2011)

22.10.2011 (SOBOTA) 

  • godz. 15.30 – krótka historia twórczości i współpracy J. Menzel i B. Hrabala (prowadzi: ekspert z Czech)
  • godz. 16.00 – „POSTRZYŻYNY”, reż. J. Menzel, (95 min.)
  • godz. 17.45 – „SKOWRONKI NA UWIĘZI”, reż. J. Menzel (91 min.)
  • godz. 19.30 – „POCIĄGI POD SPECJALNYM NADZOREM”, reż. J. Menzel , (89 min.) 

23.10.2011 (NIEDZIELA) 

  • godz. 12.00 – 14.00 – PORANEK Z KRECIKIEM (pokaz bajek oraz gry i zabawy dla dzieci)
  • godz. 16.00 – „BUTELKI ZWROTNE”, reż. J. Sverak (100 min)

WSTĘP WOLNY

POSTRZYŻYNY (Postřižiny) reż. Jiři Menzel. Czechosłowacja 1981, 95 min.

To opowieść o kobiecie, której włosy, obok zabytkowej studni były najpiękniejszą ozdobą pewnego miasteczka, kobiecie niepokornej i nieobliczalnej. Jej zachowanie przysparza wiele trosk i zmartwień jej mężowi. Podejrzewa wręcz żonę o romans ze swoim bratem. Podejmuje więc działania, aby ujarzmić swą młodą małżonkę.

SKOWRONKI NA UWIĘZI (Skřivánci na niti) reż. Jiři Menzel. Czechosłowacja 1990, 91 min.

To adaptacja opowiadania Bohumila Hrabala „Sprzedam dom, w którym już nie chcę mieszkać”. Film powstał w 1969 r. i od razu na ponad 20 lat trafił na półkę. Film opowiada o codziennym życiu robotników huty w Kladnie. To pasmo paradoksalnych, a często groteskowych sytuacji. Humor pomieszany z powagą, nadzieja z beznadzieją, tworzy tu groteskowy, ale jednocześnie pełen optymizmu i wiary obraz reżimu.

POCIĄGI POD SPECJALNYM NADZOREM (Ostře sledované vlaky) reż. Jiři Menzel. Czechosłowacja 1966, 89 min.

Na niewielkiej stacji podczas II wojny światowej swoją pierwszą w życiu pracę rozpoczyna świeżo upieczony absolwent szkoły kolejarskiej Miloš Hrma. Właśnie tam wchodzi w dorosłe życie i przeżywa inicjację seksualną, by z młodzieńca stać się prawdziwym mężczyzną. W 1967 r. film został nagrodzony statuetką Oscara dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego.

BUTELKI ZWROTNE (Vratné lahve) reż. Jan Svérák. Czechy 2007, 100 min.

Podstarzały nauczyciel rezygnuje z pracy w szkole. Zamiast jednak dołączyć do stetryczałych przyjaciół, szuka zajmującej choć spokojnej pracy. Ostatecznie obsługuje punkt butelek zwrotnych w hipermarkecie. Styczność z klientami powoduje szereg tragikomicznych epizodów, podobnie jak niegasnący apetyt na płeć piękną, nie zaspokajany przez zrzędliwą żonę.

KRECIK (Krtek) reż. Zdenek Miler Serial ten opowiada o małym kreciku i jego niezwykłych, fascynujących przygodach. Krecik ma wielu przyjaciół, z którymi się bawi i wesoło spędza czas. W razie kłopotów jest zawsze pomocny, dlatego też jest bardzo lubiany. Nigdy się nie nudzi, ma głowę pełną szalonych pomysłów.

 organizator: MDK „Muflon” oraz Eurocentrum Jablonec nad Nisou s.r.o.

Działanie odbywa się w ramach projektu: SPOTKANIA – tradycja, kultura i codzienność na czesko – polskim pograniczu. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwój Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013.

Podobne wpisy