|

Twarzą w twarz

Wystawa będzie prezentacją potrójnego spojrzenia na jeden portretowany model przez trzech artystów plastyków. Znajdziemy na niej odpowiedź czym jest portret i jaką rolę odgrywa on w życiu odbiorcy.Temat wystawy zrodził się w trakcie  koleżeńskiej dyskusji o tym, co wpływa i decyduje o społecznym odbiorze sztuki i jej wartości. Co wpływa na indywidualne gusty, poczucie estetyki, docenianie posiadania i obcowania z przedmiotami sztuki wytworzonymi przez artystów. Jaka „sztuka” i tematyka trafia pod „strzechy”? Dotychczas nie wynaleziono lepszej formy i sposobu przekazania różnych stanów emocji, nastrojów, atmosfery jakie tkwią w sylwetkach ludzi i gestach, mimice ich twarzy. Szczególną formą przekazu jest portret – dość powszechnie uważany za temat mało ważny dla wielkiej sztuki. A przecież to najbardziej bliski i rzeczywisty kontakt twórczy „sam na sam”, stanowi bezpośrednie dociekanie prawdy, osobistych spostrzeżeń, i charakterystycznych cech, sugestii… Portret to istna „kopalnia odkrywkowa”, pełna warstw tajemnic i uczuć, nie tylko dla artysty ale i portretowanej postaci. Portretem nie jest lustrzane odwzorowanie wizerunku, a artystyczną, zainspirowaną intuicyjną obserwacją, uwidocznieniem charakterystycznej „duszy”. Portret ma charakter osobisty, tworzy więzi osobiste z osobami bliskimi, znajomymi, staje się obiektem dziedzicznym, upamiętniającym, serdecznym i miłym prezentem. Na wystawie pokazujemy różne sposoby i umiejętności wykorzystywane w realizacji portretów.
Jerzy Jerych

Prace zaprezentują;

Jerzy Jerych– artysta plastyk. PWSSP we Wrocławiu, gdzie mieszka i tworzy. Z sukcesami uprawia szereg dyscyplin artystycznych, m.in. malarstwo, projekty i realizację mebli, wnętrz, ceramikę, grafikę, wystawiennictwo. Posiada bogaty dorobek zawodowy.
Prezes Zarządu Okręgu Dolnośląskiego w firmie ZPAP Polska Sztuka Użytkowa we Wrocławiu

Andrzej Woźniak– artysta malarz. Mieszka i tworzy w Cieplicach – Jeleniej Górze.Rysuje i maluje ołówkiem, tuszem, węglem, pastelami, akwarelą, farbami olejnymi i akrylowymi. Nieustanne zamiłowanie do akwareli zaowocowało cyklem „Zamki Ziemi Jeleniogórskiej’’, oraz cyklem i albumem „Zamki i pałace Dolnego Śląska’’. „Nasze kościółki” Drugim ważnym fragmentem jego twórczości są portrety, karykatury, obrazy surrealistyczne.

Agata Makutynowicz– artysta plastyk. Mieszka w Karpaczu. Zakres zainteresowań twórczych: malarstwo, ceramika, rzeźba, fotografika, florystyka. Od 2010 roku prowadzi galerię i pracownię malarstwa i ceramiki w Miejskim Domu Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze, organizator i kurator wystaw artystycznych, plenerów malarskich i ogólnopolskich konkursów plastycznych.

Czas trwania wystawy 7.XII.2016 -16.I.2017,  codziennie w godz.8.00-20.00

ZAPRASZAMY

Wstęp wolny

kurator wystawy –  agata makutynowicz

Podobne wpisy