|

II Festiwal Obrzędów | Miłość 2019

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W WYDARZENIACH FESTIWALOWYCH

1-PLAKAT A4 rgb PROJ 1

17.06.2019 (poniedziałek) i 18.06.2019 (wtorek), godz. 8.30 i 11.00WARSZTATY ZIELARSKIE DLA DZIECI (tylko grupy zorganizowane, obowiązują zapisy do 31.05.2019)

17.06.2019 – Aromaty miłości – warsztat tworzenia perfum dla dzieci oparty na ziołach i olejkach, które w tradycji ludowej związane były z miłością.

18.06.2019 – Wianki ziołowe – świętojańskie wianki na słomianych kołach z wykorzystaniem roślin leczniczych i kwiatów łąkowych.

Warsztaty poprowadzą Marta Wiśniewska-Zawierucha i Maciej Zawierucha – instruktorzy Fundacji Ekologicznej Zielona Akcja.

19.06.2019 (środa), godz. 17.00WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII „I ŚLUBUJĘ CI…”

Wyjątkowa wystawa fotografii ślubnych z rodzinnych albumów jeleniogórzan. Na wystawie zaprezentowane zostaną oryginalne i powiększone zdjęcia, które ukazują osobistą historię zamkniętą w jednym kadrze.

Wystawa „I ślubuję Ci…” to forma spotkania, które pomoże obejrzeć się za siebie, zatrzymać, zatęsknić… To podróż w czasie i historii. To przywołanie wspomnień pięknych i radosnych, ale też i tych, które są trudne i niewygodne. To przywrócenie pamięci, która bez względu na wszystko jest wartościowa i fundamentalna. To historia, którą tworzymy dla siebie samych i przyszłych pokoleń.

22.06.2019 (sobota), godz. 18.00 – ŚWIĘTOJAŃSKI TEATR ZMYSŁÓW I UCZTA OBRZĘDOWA „Z MIŁOŚCI”

To połączenie niezwykłego teatru zmysłów, obrzędowej uczty i koncertu tradycyjnych pieśni świętojańskich w wykonaniu zespołu Z lasu. Wydarzenie poświęcone jest tematowi miłości, zakochania, zaklinania uczuć i ich wyrażania. Inspiracją jest noc świętojańska, zwyczaje i obrzędy z nią związane, a także wątki z szekspirowskiego „Snu nocy letniej” oraz natura i jej tajemne moce.

Zapraszamy do labiryntu smaków, zapachów i doznań wokół wody, ognia, roślin i ziół. Opowiadać będziemy o miłości w kulturze ludowej, nocy świętojańskiej, zwyczajach związanych z ziołami i zaklęciami. Podczas uczty przy wspólnym stole spróbujemy sezonowych produktów, takich jak truskawki, szparagi i nowalijki oraz chleb, wino, plastry miodu.

Nad całością przedsięwzięcia opiekę merytoryczną sprawować będzie Monika Kucia.

MONIKA KUCIA – dziennikarka i kuratorka kulinarna (sialababamak.pl), promotorka kultury kulinarnej. Łączy słowa, smaki i ludzi. Stała autorka Kwartalnika „Przekrój”. Prowadzi Targ Rolny Konesera na warszawskiej Pradze. Jest kuratorką Festiwalu Nowe Epifanie i Wszystkie Mazurki Świata. Pokazuje cudzoziemcom Polskę od smacznej strony i tworzy spektakle kulinarne, w których namawia, żeby jeść resztki albo spróbować ludzkiego mleka, daje do wąchania zapach piwnicy na bazie mchu i sypie złoty pył na jedzenie. Z upodobaniem robiła to zarówno w Jeleniej Górze, jak i w Nowym Jorku.

ZESPÓŁ „Z LASU” to zespół wokalny, który śpiewa tradycyjne pieśni z Polesia – z terenu Ukrainy, Białorusi i Polski. W przeważającej mierze są to pieśni obrzędowe, które towarzyszą rytuałom rodzinnym oraz te związane z kalendarzem przyrody.

scenografia: Dominika Kulczyńska
Absolwentka fotografii we wrocławskiej AFIE i ceramiki na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracuje multimedialnie, z ceramiką i tkaniną.  Właścicielka marki KUKSA Ceramics i tekstylnego projektu Szary Melanż. Współtwórczyni świeżo utworzonej Spółdzielni Projektowej „Zakwas”, która skupia się wokół wzornictwa tworzonego w idei upcyklingu. Interesują ją tematy społeczne, które często porusza w swoich pracach. www.dominikakulczynska.pl

II Festiwal Obrzędów – Miłość dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Miasta Jelenia Góra.

Logo_MKiDN_RP
loga dofinansowane z

Podobne wpisy