Downtown collection – wystawa fotografii

 Downtown collection

wystawa fotografii Oiko Petersena

 Galeria „Muflon”

 wernisaż 24 luty 2010 (środa) godz. 18.00 / wstęp wolny

wystawa czynna: od 24.02.2010 do 10.03.2010 / poniedziałek – piątek godz. 10.00 – 20.00

OIKO PETERSEN (ur. 1983)

młody, polski artysta, którego przygoda z fotografią rozpoczęła się trzy lata temu. Wystawa „Guys. From Poland with love” była jego debiutancką prezentacją, pokazaną podczas 6. Fotofestiwalu w Łodzi. Oiko Petersen znalazł się także w gronie piętnastu najciekawszych młodych, polskich fotografów, zakwalifikowanych do projektu PhotoPoland przygotowanego wspólnie z Instytutem Adama Mickiewicza. Na Petersena oraz na jego twórczość duży wpływ ma jego druga pasja – teatr. Do tej pory swoje fotografie Oiko publikował m.in. w magazynach „Foto”, „Fluid”, „Press”, „Secesja”, a także w prasie codziennej.
Oiko Petersen realizując projekt Downtown Collection chce zaprosić oglądających do skonfrontowania się z własnymi uprzedzeniami. Artysta ma nadzieję, że odbiorcy oglądając  zdjęcia będą musieli zmierzyć się z kulturowymi barierami i utartymi schematami w postrzeganiu osób z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną. Podejmując ten temat, fotograf nie tylko chce zaprosić do dyskusji o pięknie, ale także zwrócić uwagę na bardzo niski stopień asymilacji osób z zespołem Downa w naszym kraju. Chciałby, aby projekt ten pozwolił lepiej poznać świat osób z zespołem Downa, i aby dzięki tym zdjęciom większość ludzi uwrażliwiła się na obecność Innego. Korzystając przy tym projekcie z języka reklamy, Petersen całkowicie stosuje się do jego reguł. Udając kampanię reklamową nowej kolekcji ubrań, tworzy w rzeczywistości kampanię reklamową dla pewnej idei.
„Downtown to nic innego jak wewnętrzne miasto / wewnętrzny świat osób z zespołem Downa – ich osobowość, marzenia, pasje. Wierzę, że jest to świat wyobraźni – pełen koloru,jasnych świateł, niewiarygodnych, zwariowanych pomysłów, tańca, muzyki i zadziwiających przygód. Projektem tym chciałbym zaprosić w głąb Downtown. Trawestując przesłanie Larsa von Triera z filmu Idioci, chciałbym zachęcić tymi zdjęciami do poszukiwania w sobie Downa. Chciałbym spróbować zatrzeć na moment okrutny podział na my/oni i zaprosić na współna podróż w głąb uliczek …. Downtown.” Oiko Petersen
W cyklu Downtown Collection Oiko fotografuje kilkanaście osób z zespołem Downa w sposób zarezerwowany dla estetyzującej fotografii mody. W pełni starając się oddać charakter modeli i modelek, podejmuje ryzyko zapytania czy parodia może nie być parodią i czy może stać się pełnoprawną, wartościową częścią naszego świata. W ten sposób zaprasza oglądających do zmierzenia się z własnymi barierami i uprzedzeniami.
W obiegowej opinii zespół Downa kojarzy się z nieszczęściem i smutkiem. Oiko Petersen twierdzi jednak, że w rzeczywistości może być całkiem inaczej – jeżeli tylko nie będziemy patrzyli na osoby z zespołem Downa przez pryzmat naszej normalności, szybko okaże się, że ich wewnętrzny świat może być zaskakujący, śmieszny i wzruszający.
Wystawa w ramach obchodów 5 Światowego Dnia Zespołu Downa.
więcej informacji na stronie: www.oikopetersen.com

FOTOREPORTAŻ Z WERNISAŻU:

dsc09500.JPGdsc09507.JPGdsc09509.JPGdsc09518.JPGdsc09533.JPGdsc09535.JPG

Bez kategorii

About the author