|

Ceremonie weselne 2015

VI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORU-TRADYCJA INSPIRUJE 2015

Ceremonie weselne 20-24 maja 2015

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Folkloru – tradycja inspiruje. Ceremonie weselne. W tym roku pragniemy ukazać zwyczaje i obrzędy związane z ceremonią zaślubin, które przeniknęły i są obecne we współcześnie organizowanych uroczystościach weselnych.

Dzięki prezentacji ceremonii zaślubin i wesela przez grupy folklorystyczne z Polski i Czech, poznamy podobieństwa między czeskimi i polskimi zwyczajami i obrzędami ludowej tradycji weselnej. Przekonamy się również jak wiele zwyczajów kultury ludowej nadal funkcjonuje i jak wiele współcześnie organizowanych uroczystości czerpie z tradycji naszych przodków.

16.03-11.05.2015„Młoda para w regionalnym stroju ludowym” – konkurs plastyczno-fotograficzny dla dzieci i młodzieży w wieku 4-12 lat.

20.05.2015 (środa), godz. 17.00otwarcie wystawy weselnych strojów ludowych: „Ludowa – tradycja – weselna – ceremonie”

21.05.2015 (czwartek), godz. 9.00-13.00warsztaty tańca weselnego dla przedszkolaków prowadzone przez Agatę Kazimierczak.

Zajęcia z tańca weselnego prowadzone przez Agatę Kazimierczak – tancerkę, studentkę II roku Pedagogiki Tańca w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Podczas warsztatów najmłodsi nauczą się kroków do tańców takich, jak oberek, polka, polonez, zdobędą wiedzę dotyczącą tradycji i obrzędów weselnych, zarówno wiejskich, jak i dworskich. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy grup zorganizowanych w sekretariacie MDK „Muflon” od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00, tel. 75 755 37 70.

23.05.2015 (sobota), godz. 13.00-16.00warsztaty tańca korowodowego prowadzone przez Jacka Hałasa

Warsztaty prowadzone przez Jacka i Alicję Hałas, połączone z koncertem tradycyjnej muzyki ludowej. Jacek i Alicja Hałas są wysokiej klasy specjalistami zajmującymi się rdzenną kulturą ludową. Jest to duet wytrawnych artystów od lat badający najciekawsze i najbardziej archaiczne formy tańca, muzyki i rzemiosła. Nauki pobierane u źródła – u wiejskich mistrzów – poszerzone studiowaniem materiałów etnograficznych pozwalają tworzyć przekaz żywiołowy, interaktywny
i atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy. Jacek i Alicja Hałas grają na dawnych instrumentach jak: drumla, lira korbowa, tapan, gordon.

23.05.2015 (sobota), godz. 16.00-19.00wykład  i warsztaty dotyczące tradycyjnych śpiewów obrzędowych prowadzone przez Ewę Grochowską

Warsztaty i wykład prowadzone przez Ewę Grochowską dotyczące tradycyjnych śpiewów obrzędowych. Ewa Grochowska prowadzi badania poświęcone gatunkom i stylom śpiewu tradycyjnego w Europie Środkowo – Wschodniej. Opracowała autorską metodę pracy nad śpiewem tradycyjnym, warsztaty głosowe w tym zakresie prowadzi samodzielnie od 2004 r., swoje umiejętności w tej dziedzinie doskonaliła pod kierunkiem najlepszych specjalistów – praktyków śpiewu tradycyjnego Polski i Europy Środkowo – Wschodniej.

24.05.2015 (niedziela), godz. 12.00-18.00gala finałowa: występy zespołów folklorystycznych z Polski (Zespół Pieśni i Tańca JUBILAT, Wojcieszowianki, Jeleniogórzanie) oraz z Czech (Jizera), koncert śpiewu tradycyjnego w wykonaniu Ewy Grochowskiej z zespołem, polsko-czeskie warsztaty rękodzieła weselnego (zdobienie pierniczków, weselna biżuteria, malowanie drewnianych kwiatów), rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-fotograficznego i wręczenie nagród, kiermasz rękodzieła artystycznego.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny – serdecznie zapraszamy!

Projekt „VI Międzynarodowy Festiwal Folkloru – tradycja inspiruje. Ceremonie weselne” dofinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Podobne wpisy