|

POLSKA WIELKANOC Z CZESKIM GOŚCIEM (2011)

15 – 16 kwietnia 2011 / 15.o4.2011, godz. 18.00 „Religia a tradycja”  dyskusja/debata otwarta

Debata i otwarta dyskusja – spotkanie z publicznością oraz etnologiem panem Henrykiem Duminem, w obecności zaproszonych przedstawicieli kościołów: ks. Marian Matula ks. Bazyli Sawczuk (proboszcz parafii prawosławnej Św. Piotra i Pawła w Jeleniej Górze), ks. Sebastian Kozieł (duszpasterz parafii Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Jeleniej Górze), Krzysztof Świerkowski (kierownik zboru kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Jeleniej Górze), jak również religioznawcą panią Sandrą Nejranowska – Białka, dotyczyła będzie zwyczajów, obrzędów religijnych oraz świeckich, jakie przetrwały w polskiej tradycji wielkanocnej. To okazja do zgłębienia i poznania obrzędu, jaki corocznie obchodzimy podczas świąt Wielkiej Nocy.

To możliwość spotkania i poznania innych tradycji oraz obrzędów.

Dowiemy się jak obchodzone są uroczystości Wielkiej Nocy w tradycji różnych kościołów. Etnolog przybliży wymowę symboliczną zachowanych w polskiej tradycji obrzędów wielkanocnych. Religioznawca wskaże na wielobarwność i wielowymiarowość istoty świętowania.

Eklektyzm współczesnego świata, rodzi wiele pytań, na które warto szukać odpowiedzi. Dyskusja „Religia a tradycja” jest okazją do spotkania i przenikania różnorodnych tradycji a może nawet i znalezienia odpowiedzi na nurtujące pytania.

  • 16.04.2011, godz. 15.00 – 18.00
  • Jarmark wielkanocny

Polska Wielkanoc z czeskim gościem jest jednym z wielu działań, które zaplanowano podczas trzyletniego projektu SPOTKANIA – tradycja, kultura i codzienność na czesko –   polskim pograniczu. Celem tych wydarzeń jest umożliwienie uczestnikom porównania obu kultur, poszukiwania wspólnych korzeni i w efekcie postrzegania pogranicza polsko-czeskiego jako spójnego obszaru.

Uczestnicy będą mogli w teorii i w praktyce poznać polską i czeską tradycję wielkanocną. Najpierw teoretyczne i historyczno – obyczajowe tło podczas otwartej debaty pn „Religia a tradycja”, by na następny dzień, tj. 16.04.2011 już w praktyce podziwiać a nawet samemu stworzyć tradycyjne wyroby wielkanocne. Czeski zespół folklorystyczny NISANKA z Jablonca nad Nysą zaprezentuje także zwyczaje wielkanocne mieszkańców Ziemi Jabloneckiej.

Całość odbywać się będzie w atmosferze jarmarku wielkanocnego, podczas którego prezentowane zostaną polskie wyroby tradycyjne oraz pieśni i obrzędy wielkanocne, wykonywane przez zespół ludowy JELENIOGÓRZANIE.

W trakcie jarmarku zostanie rozstrzygnięty konkurs pn. „Polska tradycja wielkanocna”, który trwa już od 1.02.2011. Prace prezentowane będą w trzech kategoriach tematycznych: stroik na stół wielkanocny, pisanka wielkanocna, palma wielkanocna.

PROGRAM IMPREZY W SKRÓCIE:

  • rozstrzygnięcie konkursu „Polska tradycja wielkanocna”
  • prezentacja czeskiej i polskiej tradycji wielkanocnej przez zespoły ludowe z Polski i z Czech: Jeleniogórzanie, Jizerka
  • mini-warsztaty wyrabiania ozdób wielkanocnych / prowadzone przez MUZEUM KARKONOSKIE
  • rękodzieło i wyroby regionalne / prezentacja stoisk
Polska Wielkanoc z czeskim gościem jest działaniem w ramach projektu: SPOTKANIA – TRADYCJA, KULTURA I CODZIENNOŚĆ NA CZESKO – POLSKIM POGRANICZU. Projekt współfinasowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013

Podobne wpisy