|

Malarstwo | Andrzej Woźniak

Serdecznie zapraszamy na wernisaż prezentacji trzech ścieżek malarstwa: surrealizmu, akwareli, karykatury.

Wystawa z okazji 30-lecia pracy twórczej Andrzeja Woźniaka, artysty mieszkającego w Cieplicach.

Andrzej Woźniak (ur. 1956) – architekt z wykształcenia, malarz z wyboru, mieszka i tworzy w Cieplicach – Jeleniej Górze. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Blisko związany w czasie studiów z Zakładem Historii Architektury, często brał udział w pracach archeologiczno-inwentarskich prowadzonych przez ten Zakład w mieście Iłży-głównie na zamku oraz na terenie rynku wrocławskiego przy ul. Kiełbaśniczej. Już wtedy w wolnych chwilach wyjeżdżał w Polskę by ołówkiem, piórkiem lub akwarelą zapisywać swoje wrażenia z odwiedzanych miejsc. Powstały w tym czasie pierwsze szkice malarskie zamków w Iłży, Chęcinach koło Kielc, Łańcucie, Janowcu, Kazimierzu Dolnym, Radzyniu Chełmińskim i Malborku oraz takich zamków z okolic Jeleniej Góry jak: Czocha, Chojnik, Bolków, Wleń.

Po skończonych studiach w 1984 r. w zgodzie ze swoimi zainteresowaniami podjął pracę w Przedsiębiorstwie Konserwacji Zabytków (PKZ), w pracowni arch. Alicji Kopeć. Pracując ze wspaniałym zespołem przez ponad 3 lata rozwijał swoje zainteresowania zabytkami, ich ochroną i konserwacją. W tym okresie także dużo malował. Jego twórczość skierowała się w stronę surrealizmu. Pierwsza indywidualna wystawa – Wołów (lipiec 1989), potem Wrocław, następnie Łódź – gdzie były prezentowane surrealistyczne portrety.

Po rezygnacji z pracy w PKZ-ach osiadł w pięknym miejscu na Malinniku w Cieplicach, tu sobie stworzył ukochane miejsce pracy i zajął się wyłącznie malarstwem.

W połowie 1997 r. powstały szkice zamków Czocha, Chojnik, Bolków i Książ, było to związane z jakimś zamówieniem, a ponieważ spodobało mu się to co uchwycił, wykonał całą serię szkiców akwarelowych tych zamków. W tym też czasie podjął współpracę z Galerią BWA na zamku w Książu, gdzie sprzedawał swoje akwarele związane z tym zamkiem. Stał się także członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa O/Wrocław. Do połowy 2001 r. powstały akwarele z cyklu Zamków Ziemi Jeleniogórskiej (obszar dawnego województwa jeleniogórskiego), po raz pierwszy prezentowane w 2002 r. we Wrocławiu, a w następnym roku w Jeleniej Górze. (www.artinfo.pl)

Kuratorką wystawy jest Agata Makutynowicz. Wystawa potrwa do 26 kwietnia 2019.

Wystawa dofinansowana z Budżetu Miasta Jeleniej Góry.

Dofinansowanie_Jelenia_Gora

Podobne wpisy