|

Terah Taali 3.07.12

KONCERT MUZYKI HINDUSKIEJ – TERAH TAALI

3 lipca 2012 r. (wtorek) godz. 18.00 Sala Widowiskowa MDK „Muflon”

Taniec terahtaali jest eklektyczną formą powstałą ze ścisłego połączenia ruchu i dźwięków, co dzięki wyjątkowej precyzji i synchronii sprawia niesamowite wrażenie jakoby muzyka wydobywała się  z samego tańca, a nie jedynie mu towarzyszyła. Artyści pochodzą z małej społeczności Kamad zamieszkującej wiejskie tereny pustynnego dystryktu Jaisalmer w zachodniej części Radżasthanu, przy granicy z Pakistanem. Jej członkowie znani są przede wszystkim z wyjątkowych świętych pieśni. Podczas praktyk tej tradycji tancerki obwieszone są trzynastoma mosiężnymi „talerzykami” (“manjiras”), które uderzając o siebie, wydają charakterystyczny metaliczny dźwięk, przypominający dźwięk cymbałków. Tancerki mocują sobie tradycyjne instrumenty wokół pasa, nadgarstków, łokci, przytwierdzają również do stóp i trzymają w palcach.

Dwie lub trzy kobiety – przy akompaniamencie mężczyzn grających na bębnach rozpoczynają taniec powoli, uderzając manjiras trzymanymi w palcach i przymocowanymi do stóp, by stopniowo poddać się powstającemu rytmowi i do niego dostosować ciało.

Taniec warunkuje więc muzykę, a muzyka budzi taniec w jednoczesnej harmonii. Taniec ten wzbogacany jest nierzadko o dodatkowe, robiące niesamowite wrażenie widowiskowe elementy: kobiety tańczą, balansując z naczyniami ustawionymi na czubkach głów, trzymając między zębami ostra noży lub poruszając się na potłuczonym szkle. To właśnie te niezwykłe, pełne gracji, ale też wymagające wielkiego skupienia, precyzji i talentu choreografie w połączeniu z hipnotycznym rytmem manjiras stanowią o wyjątkowości tańca terahtaali.

Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny, rezerwacja miejsc w sekretariacie Miejskiego Domu Kultury “Muflon” przy ul. Cieplickiej 172 lub telefonicznie: 75 755 37 70.

Impreza towarzysząca BRAVE FESTIVAL – Przeciw wypędzeniom z kultury, Wtajemniczenia kobiet, Wrocław 2-7 lipca 2012.

Podobne wpisy