||

Duchy dolnośląskie

autor: Tadeusz Siwek; data: 25.02.2011 (piątek); godz. 17.30; miejsce: MDK MUFLON

Tadeusz Siwek 59 lat, dziennikarz , scenarzysta i autor filmów i programów TV. Koordynator i realizator projektu: „Zamki i pałace pogranicza czesko – polskiego”, przestawiający 52 zabytkowe budowle naszego regionu, 44 po polskiej stronie granicy i 8 budowli na terenie Czech. To właśnie podczas realizacji tych reportaży powstał pomysł na opowieść o… duchach.

Kilka słów od autora:

W trakcie realizacji poszczególnych dokumentów w projektu „zawarłem znajomość” z licznym gronem duchów, zjaw, upiorów i widziadeł zamieszkujących odwiedzane przeze mnie zamki , pałace i rezydencje. Zdałem sobie wtedy sprawę z olbrzymiej ilości legend i opowieści związanych z tymi miejscami. Niestety tylko niewiele z nich przetrwało w powojennej tradycji dolnośląskiej; może jedynie Duch Gór, jakieś dwie lub trzy Białe Damy coraz anemicznej straszące w zamkowych ruinach… Ponieważ temat wydawał się coraz bardziej pasjonujący, postanowiłem dokonać pewnej rekonstrukcji zapomnianych opowieści; powstający i dynamicznie rozrastający się cykl nazwałem „Duchy Dolnośląskie” i pod takim właśnie tytułem od ponad dwóch lat realizowane przeze mnie filmy, publikowane są w jeleniogórskiej telewizji. Podkreślić chciałem jedynie, że realizuję dokumenty, a nie horrory czy filmy grozy. Pewnie jest tak dlatego, że bardziej interesuje mnie opowieść i tradycja, niż kryjący się za nią mniej lub bardziej przerażający reprezentant zaświatów…

W realizowanych przeze mnie dokumentach prezentowane są zatem przeróżne zjawy m.in. „utopiec” z Jeziora Pilchowickiego, zamarznięta w Rudawach Janowickich dziewczyna – pracownica schroniska w zamku Bolczów, Friedrich – hrabia von Reden z Bukowca, Matka Boska z ruin zamku Gryf i wiele innych widziadeł, których rodowodu szukać można zarówno w odległych dziejach jak i historiach nieledwie oddalonych o lat kilkadziesiąt.

organizator: MDK „Muflon” / wstęp wolny / 25.02.2011 (piątek), godz. 17.30

Podobne wpisy