|

Fotografia | Oiko Petersen

 Galeria “Muflon” /  wernisaż 24 luty 2010 (środa) godz. 18.00 / wstęp wolny /

wystawa czynna: od 24.02.2010 do 10.03.2010 / poniedziałek – piątek godz. 10.00 – 20.00

OIKO PETERSEN (ur. 1983) młody, polski artysta, którego przygoda z fotografią rozpoczęła się trzy lata temu. Wystawa “Guys. From Poland with love” była jego debiutancką prezentacją, pokazaną podczas 6. Fotofestiwalu w Łodzi. Oiko Petersen znalazł się także w gronie piętnastu najciekawszych młodych, polskich fotografów, zakwalifikowanych do projektu PhotoPoland przygotowanego wspólnie z Instytutem Adama Mickiewicza. Na Petersena oraz na jego twórczość duży wpływ ma jego druga pasja – teatr. Do tej pory swoje fotografie Oiko publikował m.in. w magazynach “Foto”, “Fluid”, “Press”, “Secesja”, a także w prasie codziennej.

Oiko Petersen realizując projekt Downtown Collection chce zaprosić oglądających do skonfrontowania się z własnymi uprzedzeniami. Artysta ma nadzieję, że odbiorcy oglądając  zdjęcia będą musieli zmierzyć się z kulturowymi barierami i utartymi schematami w postrzeganiu osób z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną. Podejmując ten temat, fotograf nie tylko chce zaprosić do dyskusji o pięknie, ale także zwrócić uwagę na bardzo niski stopień asymilacji osób z zespołem Downa w naszym kraju. Chciałby, aby projekt ten pozwolił lepiej poznać świat osób z zespołem Downa, i aby dzięki tym zdjęciom większość ludzi uwrażliwiła się na obecność Innego. Korzystając przy tym projekcie z języka reklamy, Petersen całkowicie stosuje się do jego reguł. Udając kampanię reklamową nowej kolekcji ubrań, tworzy w rzeczywistości kampanię reklamową dla pewnej idei.

“Downtown to nic innego jak wewnętrzne miasto / wewnętrzny świat osób z zespołem Downa – ich osobowość, marzenia, pasje. Wierzę, że jest to świat wyobraźni – pełen koloru,jasnych świateł, niewiarygodnych, zwariowanych pomysłów, tańca, muzyki i zadziwiających przygód. Projektem tym chciałbym zaprosić w głąb Downtown. Trawestując przesłanie Larsa von Triera z filmu Idioci, chciałbym zachęcić tymi zdjęciami do poszukiwania w sobie Downa. Chciałbym spróbować zatrzeć na moment okrutny podział na my/oni i zaprosić na współna podróż w głąb uliczek …. Downtown.” Oiko Petersen

W cyklu Downtown Collection Oiko fotografuje kilkanaście osób z zespołem Downa w sposób zarezerwowany dla estetyzującej fotografii mody. W pełni starając się oddać charakter modeli i modelek, podejmuje ryzyko zapytania czy parodia może nie być parodią i czy może stać się pełnoprawną, wartościową częścią naszego świata. W ten sposób zaprasza oglądających do zmierzenia się z własnymi barierami i uprzedzeniami.

W obiegowej opinii zespół Downa kojarzy się z nieszczęściem i smutkiem. Oiko Petersen twierdzi jednak, że w rzeczywistości może być całkiem inaczej – jeżeli tylko nie będziemy patrzyli na osoby z zespołem Downa przez pryzmat naszej normalności, szybko okaże się, że ich wewnętrzny świat może być zaskakujący, śmieszny i wzruszający.

Wystawa w ramach obchodów 5 Światowego Dnia Zespołu Downa.

Podobne wpisy