Cuda, wianki, świtezianki 2022
Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach projektowych “Cuda, wianki, świtezianki”! To innowacyjne działanie multidyscyplinarne, upamiętniające dwusetną rocznicę wydania pierwszego tomu “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.
Motywem przewodnim spajającym wszystkie działania jest WIANEK – jeden z emblematów wyjątkowego świata Ballad i romansów. Z wiankiem w parze idą cudowność i folklor, które Mickiewicz wprowadził do realistycznego świata. Sięgając do tej bogatej symboliki, proponujemy artystyczną interpretację mickiewiczowskich ballad. Pozwoli ona nie tylko upamiętnić wydanie tego dzieła, ale również odkryć na nowo ideę romantyczną i ukazać ją we współczesnych kontekstach.
26 października
godz. 10:00
Premiera spektaklu opartego na balladzie „Lilje”: “Oto w wieńcu lilije, czyli nie masz zbrodni bez kary” w wykonaniu uczniów kl. VIII Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego. Przedstawienie odbędzie się w technice czarnego teatru i zabierze uczestników w surrealistyczną podróżą do świata niesamowitej ballady Mickiewicza.
godz. 11:00
Aktorsko-muzyczna odsłona Magic Love/Świtezianka * Magic War/Świteź – Mickiewicz czytanie performatywne w wykonaniu aktorów Teatru im. C.K. Norwida – Małgorzaty Osiej Gadziny i Roberta Mani z zespołem.
27 października
godz. 9:00
Wykład literaturoznawcy “Wianek to będzie nad wianki”. Wykład o symbolicznych oraz magicznych uwikłaniach wianka w “Balladach i romansach” Mickiewicza skierowany do młodzieży w wieku 13-18 lat z jeleniogórskich szkół poprowadzi dr hab Edyta Izabela Rudolf – doktor habilitowany nauk humanistycznych, pracownik Muzeum Farmacji Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
godz. 10:30
Wykład etnologa “Wianek w kulturze ludowej Słowiańszczyzny w kontekście “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Wykład skierowany do młodzieży w wieku 13-18 lat z jeleniogórskich szkół poprowadzi Marcelina Jakimowicz – etnolożka, adiunkta zatrudniona w Zakładzie Kulturoznawstwa Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Szczególnie zapraszamy zorganizowane grupy szkolne. Rezerwacje miejsc telefoniczne w sekretariacie JCK Muflon, tel. 75 755 37 70.
Wszystkie działania są bezpłatne i odbywają się w sali widowiskowej JCK Muflon przy ul. Cieplickiej 172 w Jeleniej Górze.
Projekt „Cuda, wianki, świtezianki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz budżetu Miasta Jelenia Góra.