|

DUŻY KSIĄŻĘ I CZARNY PIES – spektakl dla szkół | 23.09.2024, godz. 10:00

Zapraszamy gorąco zorganizowane grupy szkolne na wyjątkowy spektakl poświęcony tematowi depresji – “Duży Książę i Czarny Pies”.

Autorski spektakl „Duży Książę i Czarny Pies” jest skierowany do młodzieży w wieku 13-18 lat, rodziców i nauczycieli, ale także każdego kto czuje się poruszony tematem depresji i zaburzeń nastroju.
Udział w spektaklu jest bezpłatny. Zgłoszenia grup szkolnych od wychowawców/nauczycieli przyjmujemy do 18 września pod nr tel. 75 755 37 70.
Zapraszamy również osoby indywidualne.

Inspiracją napisanego przez Roberta Urbańskiego tekstu był „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, spopularyzowana przez Winstona Churchilla metafora depresji-Czarnego Psa oraz warsztaty przeprowadzone z młodzieżą z SP 3 w Polkowicach oraz młodzieżą z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Klubu Gońca Teatralnego z Legnicy.

Duży Książę, tytułowa postać spektaklu kojarzy się z Małym Księciem. Samotność tego bohatera, jego smutek, zagubienie w niezrozumiałej krainie dorosłych, próba ucieczki w swój indywidualny świat, decyzja, by umrzeć i w ten sposób dostać się na swoją planetę – wszystkie te aspekty łączą go z młodym człowiekiem w depresji i w jakimś sensie z każdym młodym człowiekiem który żył podczas pandemii w izolacji społecznej.

Drugim „bohaterem” spektaklu jest depresja. To Churchill spopularyzował tę jakże trafną metaforę depresji – „czarny pies”, choć tak naprawdę symbolem smutku był on już w poezji Horacego, a jak powszechnie wiadomo, w „Fauście” Goethego ucieleśniał diabelskie zło.

WHO podaje, że depresja jest obecnie czwartą przyczyną inwalidztwa na świecie, a w 2025 roku będzie drugą. To oznacza, że albo my sami, albo ktoś z naszego najbliższego otoczenia w ciągu kolejnych kilku lat zapadnie na tę chorobę. Jak rozpoznać depresję, jak się z nią mierzyć, gdzie szukać pomocy? To pytania, na które powinniśmy znać odpowiedź, by pomóc sobie lub innym. Najważniejsze to poznać swego wroga, a może nawet go oswoić, sprawić, by Czarny Pies stał się naszym posłusznym, ułożonym towarzyszem, który nie wzbudza lęku…

Po spektaklu przewidziana jest rozmowa, dyskusja z publicznością nt. poruszonych w spektaklu treści.

Spektakl został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2021 oraz zrzutce społecznej.

Autor tekstu: Robert Urbański
Reżyseria i scenografia: Magdalena Skiba
Występują: Joanna Gonschorek, Katarzyna Kaźmierczak – Przybyła
Oraz w projekcjach: młodzież z Klubu Gońca Teatralnego w Legnicy
Projekcje multimedialne: Karol Budrewicz

Trailer przedstawienia: https://www.youtube.com/watch?v=n2vkNu_7Gvw

Podobne wpisy