Obrazki

27 IX 2015 (niedziela) godz. 12.00 – PORANEK RODZINNY – REKSIO I KOŁO

PORANEK RODZINNY – REKSIO ODKRYWA TAJEMNICE CYWILIZACJI. KOŁO

Po wakacyjnej przerwie rozpoczynamy kolejny sezon z Porankami Rodzinnymi w Miejskim Domu Kultury „Muflon”. Przez kolejnych dziesięć miesięcy razem z wesołym Reksiem poznamy najciekawsze tajemnice cywilizacji. We wrześniu dowiemy się o największym wynalazku wszechczasów, czyli kole. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, kto i kiedy je wynalazł, do czego służyło i czy możliwe są jego nowe zastosowania… Nie zabraknie nowych, twórczych zabaw, niespodzianek i konkursów.

Wstęp: 10 zł/dziecko (opiekunowie bezpłatnie). Ilość miejsc ograniczona – prosimy o wcześniejszą rezerwację i zakup biletów. Uwaga: ważność rezerwacji wynosi trzy dni. Rezerwacja i sprzedaż biletów w sekretariacie MDK „Muflon” w godz. 8.00-20.00, tel. 75 755 37 70.

23 IX 2015 (środa) godz. 17.00 – WERNISAŻ “ŚLADY I OBLICZA CERAMIKI – EDYCJA 2.”

Miejski Dom Kultury „Muflon” serdecznie zaprasza na wernisaż poplenerowej wystawy ceramiki ŚLADY I OBLICZA CERAMIKI – edycja 2.

Na przełomie lipca i sierpnia 2015 odbył się VII Międzynarodowy Plener Ceramiczny w Zdunach, w którym wzięli udział artyści z Polski, Francji i Rumuni. Podczas pleneru powstały prace ceramiczne realizowane metodami: RAKU NUE, RAKU-REDUKCJA, ZADYMIEŃ w piecu malijskim z wykorzystaniem elementów organicznych fauny i flory oraz prace wykończone wypałem w piecu węgierskim.

Podczas wernisażu o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z organizatorem pleneru Agnieszką Marciniak-Kucharską z Fundacji Insolita. Podczas wernisażu wystąpi wybitny klarnecista Mateusz Rybicki.

Wystawa czynna do 23 października w godz. 8.00-19.00 od poniedziałku do piątku. Wstęp bezpłatny

28.06.2015 (niedziela), godz. 12.00 – PORANEK RODZINNY – PRZYSTANEK GRECJA

W podróżach dookoła świata pora na ostatni przystanek przed wakacjami – tym razem Bolek i Lolek zabiorą nas do pięknej i słonecznej Grecji. Zwiedzimy królestwo Posejdona – władcy mórz, sprawdzimy kto ukrywa się na Olimpie, zatańczymy zorbę i przygotujemy się do wakacyjnej wyprawy. Podczas Poranka wręczone zostaną również nagrody dla najbardziej wytrwałych uczestników, którzy zebrali co najmniej siedem słoników – naklejek na porankowej mapie.

Wstęp: 10 zł/dziecko (opiekunowie bezpłatnie). Ilość miejsc ograniczona – prosimy o wcześniejszą rezerwację i zakup biletów. Uwaga: ważność rezerwacji wynosi trzy dni. Rezerwacja i sprzedaż biletów w sekretariacie MDK „Muflon” w godz. 8.00-20.00, tel. 75 755 37 70.

Sprzedaż biletów i rezerwacje w sekretariacie MDK „Muflon” w godz. 8.00-20.00, tel. 75 755 37 70.

19.06.2015 (piątek), godz. 17.00 – POKAZ MAŁEJ AKADEMII BALETU

Zapraszamy na pokaz w wykonaniu uczestników zajęć Małej Akademii Baletu. Grupa dziecięca 4-5 lat oraz 6-7 lat zaprezentuje krótkie etiudy taneczne przygotowane pod kierunkiem instruktora – Anny Krych.

miejsce: sala widowiskowa Miejskiego Domu Kultury “Muflon”
termin: 19.06.2015 (piątek)), godz. 17.00
wstęp bezpłatny

VI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORU-TRADYCJA INSPIRUJE 2015

VI Międzynarodowy Festiwal Folkloru – tradycja inspiruje.

Ceremonie weselne 20-24 maja 2015

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Folkloru – tradycja inspiruje. Ceremonie weselne. W tym roku pragniemy ukazać zwyczaje i obrzędy związane z ceremonią zaślubin, które przeniknęły i są obecne we współcześnie organizowanych uroczystościach weselnych.

Dzięki prezentacji ceremonii zaślubin i wesela przez grupy folklorystyczne z Polski i Czech, poznamy podobieństwa między czeskimi i polskimi zwyczajami i obrzędami ludowej tradycji weselnej. Przekonamy się również jak wiele zwyczajów kultury ludowej nadal funkcjonuje i jak wiele współcześnie organizowanych uroczystości czerpie z tradycji naszych przodków.

16.03-11.05.2015„Młoda para w regionalnym stroju ludowym” – konkurs plastyczno-fotograficzny dla dzieci i młodzieży w wieku 4-12 lat.

20.05.2015 (środa), godz. 17.00otwarcie wystawy weselnych strojów ludowych: „Ludowa – tradycja – weselna – ceremonie”

21.05.2015 (czwartek), godz. 9.00-13.00warsztaty tańca weselnego dla przedszkolaków prowadzone przez Agatę Kazimierczak.

Zajęcia z tańca weselnego prowadzone przez Agatę Kazimierczak – tancerkę, studentkę II roku Pedagogiki Tańca w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Podczas warsztatów najmłodsi nauczą się kroków do tańców takich, jak oberek, polka, polonez, zdobędą wiedzę dotyczącą tradycji i obrzędów weselnych, zarówno wiejskich, jak i dworskich. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy grup zorganizowanych w sekretariacie MDK „Muflon” od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00, tel. 75 755 37 70.

23.05.2015 (sobota), godz. 13.00-16.00warsztaty tańca korowodowego prowadzone przez Jacka Hałasa

Warsztaty prowadzone przez Jacka i Alicję Hałas, połączone z koncertem tradycyjnej muzyki ludowej. Jacek i Alicja Hałas są wysokiej klasy specjalistami zajmującymi się rdzenną kulturą ludową. Jest to duet wytrawnych artystów od lat badający najciekawsze i najbardziej archaiczne formy tańca, muzyki i rzemiosła. Nauki pobierane u źródła – u wiejskich mistrzów – poszerzone studiowaniem materiałów etnograficznych pozwalają tworzyć przekaz żywiołowy, interaktywny
i atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy. Jacek i Alicja Hałas grają na dawnych instrumentach jak: drumla, lira korbowa, tapan, gordon.

23.05.2015 (sobota), godz. 16.00-19.00wykład  i warsztaty dotyczące tradycyjnych śpiewów obrzędowych prowadzone przez Ewę Grochowską

Warsztaty i wykład prowadzone przez Ewę Grochowską dotyczące tradycyjnych śpiewów obrzędowych. Ewa Grochowska prowadzi badania poświęcone gatunkom i stylom śpiewu tradycyjnego w Europie Środkowo – Wschodniej. Opracowała autorską metodę pracy nad śpiewem tradycyjnym, warsztaty głosowe w tym zakresie prowadzi samodzielnie od 2004 r., swoje umiejętności w tej dziedzinie doskonaliła pod kierunkiem najlepszych specjalistów – praktyków śpiewu tradycyjnego Polski i Europy Środkowo – Wschodniej.

24.05.2015 (niedziela), godz. 12.00-18.00gala finałowa: występy zespołów folklorystycznych z Polski (Zespół Pieśni i Tańca JUBILAT, Wojcieszowianki, Jeleniogórzanie) oraz z Czech (Jizera), koncert śpiewu tradycyjnego w wykonaniu Ewy Grochowskiej z zespołem, polsko-czeskie warsztaty rękodzieła weselnego (zdobienie pierniczków, weselna biżuteria, malowanie drewnianych kwiatów), rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-fotograficznego i wręczenie nagród, kiermasz rękodzieła artystycznego.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny – serdecznie zapraszamy!

Projekt „VI Międzynarodowy Festiwal Folkloru – tradycja inspiruje. Ceremonie weselne” dofinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

DARIUSZ MILIŃSKI – WYSTAWA MALARSTWA

29 kwietnia 2015 (środa) godz. 17.00, Galeria “Muflon”

Na wystawie zaprezentowane zostanie malarstwo olejne ze zbiorów Dariusza Milińskiego, artysty-plastyka z Pławnej. Uczestniczył w ponad 200 wystawach indywidualnych i ponad 100 zbiorowych, m.in. w Polsce, Niemczech, Francji i USA. Brał udział w kilkunastu happeningach artystycznych i plenerach. Zdobył wiele nagród i wyróżnień. Założyciel grupy artystycznej “Pławna 9”. Niestrudzony animator kultury. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w kraju i zagranicą.

Wystawa czynna do 13 maja 2015 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00. Wstęp bezpłatny.

Scroll to Top