XIV DNI SOBIESZOWA

XIV DNI SOBIESZOWA

06.06.2009 / 20.06.2009 / 21.06.2009

 

Coroczna impreza organizowana przez MDK „Muflon” w malowniczym plenerze Sobieszowa.W tym roku na XIV Dniach Sobieszowa gościnnie wystąpi zespoły Kuśka a gwiazdą wieczoru będzie Rafał Olbrychski z zespołem.
Podczas festynu swoje programy artystyczne zaprezentują zespoły działające w różnorodnych sekcjach Miejskiego Domu Kultury „Muflon” m.in.: zespół tańca HAYAT / sekcja taneczna, zespół wokalny MINNIE / sekcja wokalna, zespół Pim Semafor / sekcja muzyczna. W programie organizatorzy  przygotowali także występ iluzjonisty – czarodzieja Romana Roszyk.  Serdecznie zapraszamy wszystkich Jeleniogórzan do wspólnego świętowania w Sobieszowie pod malowniczym zamkiem Chojnik.

 

 

KONCERT PLENEROWY

termin: 21 czerwca 2009 (niedziela) / godz. 15.00 – 22.00
miejsce: boisko przy Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych Nr 1 (ul. Cieplicka 196)

 

Rafał Olbrychski z zespołem:

 Rafał Olbrychski to barwna postać i niespokojny duch… lata na paralotni, jeździ konno, nurkuje… Jest człowiekiem renesansu, muzykiem, aktorem, jeśli trzeba dziennikarzem. Jednak jego największą pasją była od zawsze muzyka… Owocem tej miłości jest pierwszy solowy album TATANGO. Płyta powstawała przez pięć lat. Muzycznie jest akustyczną podróżą od Stinga przez Beatlesów do Toma Waits’a, zahaczając o Komedę, więc nie ma mowy o znudzeniu! W projekcie tym od samego początku towarzyszy Rafałowi gitarzysta i producent Paweł Derentowicz, a ostateczny kształt brzmieniu nadał Filip Kuncewicz. Jej atutem są m.in. premierowe teksty autorstwa m.in. Wojciecha Młynarskiego. Po wysłuchaniu efektu końcowego Młynarski udzielił Rafałowi licencji na pisanie muzyki do swoich utworów. Na płycie usłyszymy również piosenki, do których teksty napisali Bogdan Olewicz i Kuba Sienkiewicz. Muzykę na płytę skomponował Rafał z wyjątkiem piosenek Nie spać (muzyka: Paweł Derentowicz), Wczoraj, dzisiaj, jutro (muzyka: Filip Kuncewicz) i Tańczący z winkami (muzyka: Mariusz Matysek).
Rafał Olbrychski to muzyk. W 1989 roku z zespołem Reds wydał debiutancką płytę Changing Colours, a kilka lat później Berlin. Napisał i wykonał piosenki do filmu Słodko-gorzki. Muzyka jest jego największą pasją, ale nie jedyną.
Rafał Olbrychski to też aktor. Karierę filmową rozpoczął w 1991 roku rolą u Jerzego Skolimowskiego w Ferdydurke wg. Gombrowicza. Zagrał główną rolę Karola w filmie Rozmowa z człowiekiem z szafy u Mariusza Grzegorzka, za którą został uhonorowany nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego. Zagrał główne role w filmach Dzieje mistrza Twardowskiego, Słodko – gorzki, Szczęśliwego Nowego Jorku, Kochaj i rób co chcesz. Występował na deskach Teatru Wielkiego, Teatru na Woli w Warszawie oraz gdańskiej Opery Bałtyckiej. Jego artystyczne podejście do gotowania możemy obserwować w kąciku kulinarnym programu Pytanie na śniadanie, gdzie doskonale odnajduje się w podwójnej roli współprowadzącego i kucharza.
Kucharz. Jego artystyczne podejście do gotowania możemy obserwować w kąciku kulinarnym programu Pytanie na śniadanie w TVP PR 2, gdzie doskonale odnajduje się w też w roli współprowadzącego.
Skład zespołu z jakim wystąpi w Sobieszowie Rafał Olbrychski to:
Rafał Olbrychski – vocal, gitara akustyczna ( dwunastostrunowa )
Mariusz Matysek – kontrabas elektryczny
Anna Woźnica – skrzypce
Michał Janicki – instrumenty perkusyjne

 

Kuśka Brothers:

 To zespół punkrockowy utworzony w 1995 przez ówczesnych studentów w Olsztynie, znany głównie z występów na festiwalach muzycznych i Kortowiadzie. Skład: Maciej Bajur – bass, Cezary Ozga – gitara, Marcin Pacholski – gitara, Paweł Grzywacz – perkusja, Waldemar Ślefarski – wokal . Nagrody i wyróżnienia:  1995 – nagroda publiczności na Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej YAPA  w Łodzi , 1998 – nagroda na festiwalu Prince Rocks Poland w Węgorzewie (obecnie znanym jako Union of Rock). Jesienią 2006 roku ukazała się debiutancka płyta grupy, „Będzie gorzej”, będąca podsumowaniem pierwszej dekady grania. Zawiera dobrze znane nagrania jak „Golf”, „Disco polo” i „Ballada Studencka” oraz premierowe utwory, stylistycznie odwołujące się do największych inspiracji zespołu: Ramones, Sex Pistols, The Clash czy Motorhead. Kuśka Brothers jak sama nazwa wskazuje – już u swego zarania nie należy do gatunku super poważnych. Grupa złożona z 5 muzyków o zdecydowanie punkowym zapleczu nastawiona jest na koncertowe granie. Bezpretensjonalny miks melodyjnego punk rocka, przewrotnych tekstów i szczerego scenicznego zaangażowania spowodował, że Kuśka Brothers jest jedną z najpopularniejszych formacji funkcjonujących w nieoficjalnym obiegu muzycznym. Pomimo nieobecności w szerokich mediach, grupa gra kilkadziesiąt koncertów rocznie. Te z kolei zawsze gwarantowały jedyną w swym rodzaju obfitość doznań artystycznych i nie tylko. Specyficzny klimat i kontakt z publicznością powodują, że występy Kuśka Brothers to bardziej otwarte happeningi niż konwencjonalne koncerty: bez rozpiski, z dużym udziałem widowni i sporą dozą improwizacji.
(tekst: interia)

 

Zespół HAYAT:

Zespół „HAYAT” powstał w 2006 roku w MDK „MUFLON” w Jeleniej Górze – Sobieszowie, pod kierunkiem instruktorki tańca Agaty Szmigrodzkiej. Inicjatorkami i założycielkami zespołu były:
prowadząca A. Szmigrodzka oraz A. Michalik i A. Wesołowska.  Z czasem, kolejno do grupy dołączyły pozostałe tancerki.  Mimo krótkiego okresu istnienia „HAYATU” zespół ma już na swoim koncie bogaty dorobek artystyczny: występy na licznych imprezach organizowanych na terenie woj. dolnośląskiego takich jak: Ogólnopolskie Targi Turystyczne „Tourtec 2008”, X Gala Izerska 2008, Międzyregionalny Festyn – Zieleniec 2008, XII i XII Dni Sobieszowa i in. , indywidualne pokazy organizowane na zamówienie m.in.: Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze, Jeleniogórskiego Aeroklubu, Wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego, Muzycznego Klubu „Kaligrafia”, Udział w Ogólnopolskich Konfrontacjach Tańca Współczesnego Konin 2008 oraz liczne występy na prywatnych imprezach okolicznościowych takich jak: wesela, spotkania szkoleniowe i integracyjne, zjazdy absolwentów, wernisaże itp.
Magnetyczną siłą „Hayatu” jest młodzieńcza żywiołowość  z jaką tańczy grupa, przy jednoczesnej mocno zindywidualizowanej ekspresji i subtelnej zmysłowości każdej z tancerek.


„Tańczymy wszystko, co kochamy. Poprzez taniec, muzykę, ruch i ciało wyrażamy to, co w naszych duszach i umysłach. Stwarzamy i pokazujemy tańcem nasz świat – indywidualny wewnętrzny świat – jednocześnie świetnie się przy tym bawiąc!” (A.Szmigrodzka)

Stąd zaskakująca  różnorodność stylowa prezentowanych przez zespół choreografii. Poszukiwanie własnego wyrazu w – czasem skrajnie odmiennych i nieprzystających do siebie rodzajach muzyki i tańca. Od orientu i flamenco poprzez szeroko rozumiany folk czy rock, aż po taniec współczesny. W prezentowanych choreografiach odnaleźć można echa wielowiekowych tradycji połączonych z eklektyczną współczesnością. Nieodmiennie wspólnym mianownikiem jest ekspresja i siła wyrazu.
(www.hayat.jgora.pl)

Zespół Pim Semafor:

Zespół pop-rockowy od początku działalności jest formacją podopieczną MDK „Muflon” swoimi muzycznymi umiejętnościami służy na wielu  wernisażach, koncertach i festynach placówki. Istnieje od nieco ponad pół roku, ale jego krótki staż jest oczywiście mylący, bo gra w nim ekipa doświadczonych muzyków, działających w lokalnym środowisku od lat. Muzyka którą prezentują to pop-rock, covery oraz własne kompozycje. Skład zespołu tworzą: Justyna Chwal-wokalistka, Wojtek Wiktorski -git. basowa, leader;  Piotrek Stojek –perkusja; Tomek Trajnowicz –gitara; Marek Bierut –keyboard

 

 

 

IMPREZY TOWARZYSZĄCE XIV DNI SOBIESZOWA

„Wielkie rolowanie”

VII Mistrzostwa Jeleniej Góry – Sobieszowa w biegach na nartorolkach, hulajnogach i łyżworolkach
 06.06.2009 (sobota) / godz. 10.00
miejsce: Szkoła Podstawowa Nr 15 Jelenia Góra – Sobieszów

 

Organizatorem imprezy jest klub sportowy MKS Karkonosze – Sporty Zimowe Jelenia Góra, w zawodach wystartują dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz zawodnicy klubów sportowych z terenu województwa dolnośląskiego. Zawody odbędą się na ulicach wokół Szkoły Podstawowej nr 15 w Sobieszowie. Start pierwszego zawodnika przewidziano na godz. 10:00. Wystartuje ok. 150 osób. Dokładne informacje i mapa trasy na stronie internetowej www.mkskarkonosze.pl
(tekst: Z. Stepień)

 

Koncert zespołu Pro Musica Antiqua  „Sacrum i profanum w muzyce   średniowiecza i renesansu” 

oraz wernisaż wystawy „Spotkanie” / ilustracje do Biblii  autorstwa Doroty Szyposzyńskiej – Niewczas


 20.06.2009 (sobota) / godz. 19.00
miejsce: kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sobieszowie

 

Wystawa pt. „Spotkanie”

Inspiracją do wykonania ilustracji są słowa Pisma Świętego. Autorka Dorota Niewczas – Szyposzyńska umiejscowiła ich treść we współczesnej scenerii naszych czasów. Ilustracje i tekst opowiadają o tym co nas otacza, o nas samych, o naszej kulturze którą nieustannie tworzymy. O wędrówkach myśli w poszukiwaniu ważnych odpowiedzi. Prace wykonane w latach 2008-2009 na papierze techniką mieszaną: akwarela i tusz. Jak o swojej wystawie wypowiada się autorka prac:

„W naszej kulturze na przestrzeni historii nagromadziło się wiele, mniej   lub bardziej uświadomionych, uprzedzeń dotyczących Biblii. Wielu ludzi odczytuje Pismo Święte jako opowieść o zamierzchłych czasach i odległych miejscach. Wydaje im się, że słowa te straciły aktualność i dotyczą tylko osób, których już dawno nie ma. A ja chcę przełamać w ludziach to wrażenie odległości i nieprzystępności, chcę im pomóc porzucić uprzedzenia do tych słów. Chcę pokazać, że mądrość i prawda zawarte w Piśmie Świętym  wcale się nie zestarzały.
Boli mnie to, że przymyka się oko na to, co pisze Pismo Święte.
Boli mnie to, że słowa Pisma Świętego coraz częściej kojarzą się z ciemnogrodem i zaściankowym myśleniem.
Boli mnie to, że część osób straciła wrażliwość na zawartą w Piśmie Świętym głęboką mądrość, prawdę, nadzieję, którą dają.
I dlatego powstały moje ilustracje.”
  ( Dorota Szyposzyńska – Niewczas)

Koncert  zespołu „Pro Musica Antiqua”

Koncert ten odbędzie się w ramach Spotkań z Muzyką Kameralną „Musica Viva”. W programie koncertu znajdą się religijne i świeckie utwory z okresu średniowiecza i renesansu( XIV – XVII w.)
Zespół muzyki dawnej „Pro Musica Antiqua” powstał z inicjatywy pani Waldemary Kumor-Raban i przez wiele lat działał pod patronatem Młodzieżowego Domu Kultury w Jeleniej Górze. Obecnie kierownikiem artystycznym jest Sylwia Raban i tworzą go studenci i absolwenci Akademii Muzycznych w Krakowie i Wrocławiu. Skład zespołu tworzą: Beata Czajka-Rolińska – śpiew, Fabiana Raban – instrumenty perkusyjne, Klaudia Raban – viola da gamba, Sylwia Raban – flety proste. Zespół wykonuje muzykę dawną, grając na kopiach oryginalnych instrumentów z epoki. Głównym obszarem zainteresowań są przede wszystkim pieśni      i muzyka taneczna obecna na dworach Europy w XVI i XVII wieku. W czasie swojej działalności zespół brał udział w wielu festiwalach, konkursach oraz kursach interpretacji muzyki dawnej na terenie kraju jak i poza jego granicami m.in.:
-Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśń naszych korzeni” w Jarosławiu
-Europejskim Festiwalu Młodych w Neerpelt (Belgia)
-Europejskim Festiwalu Muzyki w Porto (Portugalia)
-Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie
-„Festiwalu Bachowskim” w Świdnicy
-„Przeszłość dla przyszłości” w Warszawie
-Festiwalu im. Mikołaja z Radomia

 

 

Partnerzy :  KPN, JCK, Szkoła Podstawowa Nr 15, klub sportowy MKS Karkonosze – Sporty Zimowe Jelenia Góra, Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniej Górze, Stowarzyszenie Sympatyków Sobieszowa, Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych Nr 1, Zespół Aktywności Społecznej,
Patronat medialny:  Jelonka.com, Nowiny Jeleniogórskie, Muzyczne Radio, Polska The Times Gazeta Wrocławska
Bez kategorii

About the author