Informujemy, że zakończyliśmy I etap projektu, który trwał odbywał się w terminie 19.02-19.06.2018 i wraz z przedstawicielami zgłoszonych inicjatyw wybraliśmy do realizacji cztery lokalne inicjatywy.

Spotkanie z przedstawicielami inicjatyw odbyło się 27.06.2018, wzięło w nim udział 16 osób.  W regulaminowym terminie wpłynęło 11 inicjatyw, których łączna kwota kosztów wyniosła 60 388,00 zł, tj.:

 1. „Ekofestiwal w Sobieszowie – artystyczne spotkania z przyrodą”;
 2. „Krokusik” – Festiwal Młodego Jazzu w Sobieszowie;
 3. „Polska Nasza ojczyzna, Sobieszów nasza Mała ojczyzna”;
 4. „Rozbudź w sobie kreatywność – warsztaty dziennikarskie”;
 5. „Sobieszowianie bohaterami filmu”;
 6. „Sobieszowski bal kostiumowy”;
 7. „Sobieszów dla siebie/dla nas Sobieszowian”;
 8. „Sobieszów – moje wyjątkowe miejsce cz. 1”;
 9. „Sobieszów – moje wyjątkowe miejsce cz. 2”;
 10. „Współczesny patriotyzm lokalny – czyli opowiedz mi swoją historię”;
 11. „Z Jeleniej Góry przez Jelenią Górę do Jeleniej Góry”.

Głosami jurorów, wybrane zostały cztery z nich, z najwyższą ilością punktów: „Krokusik” – Festiwal Młodego Jazzu w Sobieszowie, „Polska Nasza ojczyzna, Sobieszów nasz Mała ojczyzna”, „Sobieszowianie bohaterami filmu”, „Sobieszów dla siebie/dla nas Sobieszowian”.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy harmonogram inicjatyw i już dziś serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału 🙂
Etap II – 31 lipca-30 listopada 2018
„Sobieszów dla siebie/dla nas Sobieszowian” (25.08.2018, 08.09.2018, 21.09.2018, 12.10.2018)

W ramach działania, inicjodawca (Zespół Sympatyków Sobieszowa) planuje organizację cyklu wydarzeń, na które składać się będą poniższe imprezy:

 1. 08.09.2018, godz. 10.00-17.00 -„Ekopiknik” w Transgranicznym Centrum Turystyki Aktywnej w Sobieszowie, podczas którego odbędą się warsztaty plastyczne „NA SZKLE MALOWANIE”, prezentacje słowno-muzyczne dzieci i młodzieży, konkurs wiedzy o Sobieszowie, zajęcia prowadzone przez animatorów  Fundacji  CUD (Ciało-Umysł-Duch).
 2. 25.08.2018, 08.09.2018, 21.09.2018, 12.10.2018 – Cztery projekcje dawnych polskich filmów filmowe zatytułowane „W Starym Kinie”, które w zależności od warunków pogodowych –  realizowane będą w sali MDK „Muflon” lub w plenerze.
„Krokusik” – Festiwal Młodego Jazzu w Sobieszowie (06.10.2018, godz. 13.00-20.00)

W ramach projektu inicjodawcy (grupa nieformalna Dawid Król i Hubert Cel) realizują festiwal młodych zespołów Jazzowych i rozrywkowych utrzymujących się w podobnej stylistyce. Jego celem jest możliwość zaprezentowania się młodych zespołów szerszej publiczności oraz zwiększenie dostępności tego rodzaju muzyki dla społeczności Sobieszowa. Projekt realizowany będzie jako przedsmak znanego i cenionego festiwalu Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze. Będzie on swego rodzaju akceleratorem muzycznych doświadczeń dla młodych muzyków. Zespoły wybierane będą przez koordynatora na podstawie zgłoszeń mailowych.

Z całości przedsięwzięcia zrealizowane zostanie video promocyjne oraz koszulki festiwalowe będące formą podziękowania za udział w przedsięwzięciu. Sobieszowianie dostaną możliwość aktywnego udziału  w festiwalu i bezpośredni wpływ na wyłonienie zwycięzcy. Zgłoszenia będą mogły wysyłać młode zespoły z całej Polski więc także i one będą promować Sobieszów w swoich miastach. Sobieszów przez zaproszenie do siebie uczestników i publiczność z całej Polski zyska na popularności i będzie honorowym Partnerem Festiwalu.

W trakcie festiwalu zostanie wyłoniony zwycięski zespół, a na najlepszych muzyków będą głosowali mieszkańcy Sobieszowa. Wstęp na festiwal będzie bezpłatny. Nagrodą dla zwycięskiego zespołu będzie gościnny koncert na kolejnej edycji festiwalu oraz możliwość suportu zespołu JazzGot Quartet na jednym z jego koncertów.

„Polska Nasza ojczyzna, Sobieszów nasza Mała ojczyzna” (11.11.2018, godz. 16.00)

Z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości inicjodawcy (Zespół Sympatyków Sobieszowa) przygotuje uroczysty Wieczór Wspomnień z udziałem Zespołu Sybiraczki i Kresowianie oraz Koła Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Na spotkanie zaproszone zostaną znane starsze osoby, jak np. pan Julian Gozdowski, ks. Józef Frąc, radni oraz przedstawiciele, a także członkowie i sympatycy stowarzyszenia. Przy słodkim poczęstunku słuchać będziemy wypowiedzi – wspomnień zaproszonych gości oraz będziemy słuchać i wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne.

„Sobieszowianie bohaterami filmu” (16.11.2018, godz. 19.00)

W ramach projektu inicjodawcy (grupa nieformalna Dawid Król i Hubert Cel) nakręcą klip z udziałem mieszkańców Sobieszowa do utworu specjalnie napisanego na tę okazję dla Sobieszowa przez zespół JazzGot Quartet,  w którym zostanie pokazana okolica Sobieszowa i jej mieszkańcy. Celem pomysłu jest pokazanie krajobrazu Sobieszowa i ludzi w nim mieszkających.

Po zrealizowaniu teledysku zostanie on nagrany i wręczony każdemu z uczestników projektu. Następnie na specjalnie zorganizowanym koncercie będzie miała miejsce premiera teledysku otwarta dla wszystkich mieszkańców. Po koncercie inicjodawcy zapraszają na kawiarenkę społeczną podczas której uczestnicy projektu będą mogli odpowiedzieć na pytania zainteresowanych osób na temat tego jak realizowany był projekt. Na spotkaniu pokażą też zakulisowe zdjęcia z realizacji teledysku.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

MDK „Muflon” w programie Dom Kultury +

Ruszamy z zupełnie nowym projektem, otwartym na mieszkańców Sobieszowa, na ich pomysły, marzenia i oczekiwania. Nie bez powodu projekt nosi nazwę TWOJE + MOJE = NASZE czyli kulturalne inicjatywy z Muflonem.

O co chodzi? Dołączyliśmy do programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2018, dzięki któremu chcemy po prostu realizować Wasze pomysły na kulturę. Chcemy dowiedzieć się co możemy dla Was zrobić, jakich wartości w kulturze szukacie, jakie wydarzenie sprawi, że wyjdziecie z domu, co Wam się marzy w Muflonie?

Już w kwietniu rozpoczynamy cykl spotkań połączonych z warsztatami i działaniami animacyjnymi, skierowanych przede wszystkim do osób dorosłych, rodziców z dziećmi oraz seniorów. Spotkania będą zarówno okazją do twórczych działań, jak i do bliższego zapoznania się z projektem, podzielenia się opiniami na temat wydarzeń organizowanych przez MDK „Muflon”, rozmowy na temat kultury w Sobieszowie i naszych oczekiwań, podzielenia się swoimi pomysłami.

TWOJE + MOJE = NASZE czyli kulturalne inicjatywy z Muflonem
Zapraszamy na spotkania

14.04.2018 (sobota) godz. 10.00–14.00 SWAP MUFLONA  Wielka wymiana ciuchów, książek, płyt i gier planszowych. Masz w szafie coś, czego nie nosisz, nie lubisz, nie potrzebujesz? Przynieś do nas i wymieniaj z innymi na co chcesz i ile chcesz. Zapoznaj się bliżej z naszym projektem, porozmawiaj o swoich pomysłach na kulturę, oczekiwaniach i marzeniach oraz dowiedz się jak wziąć udział w konkursie na inicjatywę lokalną. Dodatkowo w czasie trwania akcji działać będzie kącik animacyjny dla dzieci, a w nim: sadzenie wiosennych kwiatów, szycie pacynek i literek, malowanie buziek. Na wszystkich uczestników czekać będzie pyszna kawa i herbata, “kulturalna fotościanka” oraz pozytywna atmosfera.

23.04.2018 (poniedziałek) godz. 10.00–12.00 WARSZTATY KREATYWNE DLA SENIORÓW Kreatywne warsztaty zdrowej żywności, podczas których w wiosennej atmosferze porozmawiamy o kulturalnych oczekiwaniach seniorów i przygotujemy wspólnie pyszne sałatki.

27.04.2018 (piątek) godz. 17.00–19.00 KAWIARENKA SPOŁECZNA Spotkanie dla dorosłych i seniorów, przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń – dla każdego, kto chce mieć wpływ na kulturę w Sobieszowie. Porozmawiamy o tym, jak korzystamy z kultury, a jak chcemy z niej korzystać,  jakich wartości w niej szukamy i co nam się marzy. Podpowiemy jak te marzenia zrealizować składając wniosek na inicjatywy lokalne.

30.04.2018 (poniedziałek) godz. 10.00–12.00 WARSZTATY KREATYWNE DLA SENIORÓW Ciąg dalszy spotkań dla seniorów i rozmów o kulturze podczas kreatywnych warsztatów. Tym razem wyczarujemy magiczne skrzynki zdobione technika decoupage.

21.05.2018 (poniedziałek) godz. 18.00–20.00 WARSZTATY DLA INICJODAWCÓW Wspólnie opracujemy regulamin i zasady konkursu na inicjatywy lokalne oraz ustalimy charakter zgłaszanych inicjatyw. Każdy będzie mógł wziąć w giełdzie pomysłów i skonsultować swój projekt ze specjalistami.

27.06.2018 (środa) godz. 17.00 Wybór inicjatyw społecznych zgłoszonych w ramach projektu TWOJE+MOJE= NASZE czyli kulturalne inicjatywy z Muflonem

Wstęp wolny.

logo