Zapraszamy gorąco do udziału w wyjątkowym festiwalu, który w tym roku dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poniżej przedstawiamy szczegółowy program. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy.

BANER OSTATNI OBY 2

23.10.2018 (wtorek), godz. 8.30 i 11.00WARSZTATY GENEALOGICZNE „Podróż w krainę przodków” (dla szkół podstawowych 6-8 klasa i gimnazjalnych – tylko grupy zorganizowane, obowiązują zapisy)

Dwugodzinne warsztaty połączone z krótkim wykładem skierowane są dla dzieci ze starszych szkół podstawowych (6-8 klasa) i gimnazjalnych. Poprowadzi je Wojciech Szczerepa – historyk, archiwista, specjalista od kwarend genealogicznych, pracownik Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

Dzieci i młodzież otrzymają praktyczne wskazówki, jak rozpocząć poszukiwania swoich przodków, zostaną zaznajomieni z metodologią prowadzenia badań oraz poznają podstawowe bazy danych dostępne w internecie. Razem z prowadzącym wykonają drzewo genealogiczne, sięgające do drugiego pokolenia wstecz.

24.10.2018 (środa), godz. 17.00UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE FESTIWALU – otwarcie wystawy fotograficznej „Nasi przodkowie” połączone z rozstrzygnięciem konkursu literackiego na epitafium i wręczeniem nagród

Równolegle, w zaaranżowanym odpowiednio mini studio fotograficznym, każdy chętny będzie mógł zrobić pamiątkowe rodzinne zdjęcie w ramach akcji „Rodzinny portet”, a następnie odebrać je wydrukowane w MDK „Muflon”. Rodzinne zdjęcia zaprezentowane zostaną również podczas wystawy pofestiwalowej.

25.10.2018 (czwartek), godz. 8.30 i 11.00PRZODKOWIE. WARSZTATY W OBSZARZE EDUKACJI KULTUROWEJ (dla dzieci i młodzieży w wieku 8-12 lat i 13-18 lat – tylko grupy zorganizowane, obowiązują zapisy)

Warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży (w dwóch grupach wiekowych, podzielonych rozwojowo ze względu zawartość merytoryczną zajęć na dwie grupy wiekowe: 8-12 lat, 13-18 lat) będą przestrzenią do wspólnej podróży poprzez temat związany z utratą i żałobą w nawiązaniu do zasobów kultury tradycyjnej, w której temat śmierci i łączności ze zmarłymi przodkami przez wiele wieków był obecny na pierwszym planie wielu praktyk kulturowych.

W trakcie warsztatów, dzięki wykorzystaniu narzędzi kulturowych (wypracowanych w kulturze wsi ale też tych pochodzących z baśni i bajek (np. braci Grimm czy „Małego Księcia”) oraz narzędzi wypracowanych przez psychotanatologię, będziemy mogli zmierzyć się w bezpiecznej przestrzeni z tematem fundamentalnym tak dla dorosłych jak i dla dzieci. Podążając za grupą i odpowiadając na jej potrzeby wykorzystane będą: śpiew, muzyka i elementy dramy. Prowadzący: Paweł Grochocki.

26.10.2018 (piątek), godz. 19.00KONCERT PIEŚNI PRZEJŚCIA w wykonaniu duetu Grochocki_Odorowicz (miejsce: kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sobieszowie)
Obsada: Paweł Grochocki – głos, Paweł Odorowicz -altówka, Olga Kozieł – głos

Pieśni przejścia to koncert zbudowany z polskich pieśni obrzędowych, ze zdecydowaną dominacją lubelskich pieśni żałobnych. Minimalistyczny skład sprawdza się w tym przypadku doskonale, a wykonawcy stanowią na scenie kompletną, spójną całość. Grochocki – zdystansowany badacz i archiwizator polskich pieśni, rejestrator życia, śmierci, i historii zaklętych w słowa, na scenie niczym grecki narrator przeprowadza widzów poza miejsce zwane samym końcem. Tam już czeka Odorowicz, by – chwilowo puste – miejsce po zapomnianej codzienności zapełnić mieszanką spełnienia, rozdzierającego bólu, ostatecznej tęsknoty, miłości spełnionej i zawiedzionej, jej braku, pogodzeniem i oczekiwaniem…

Grają na najczulszych strunach. W każdy możliwy sposób. Przypominają, że ostateczność jest ostateczna i możemy się tylko z tym pogodzić. I że tylko od nas zależy, jak to zrobimy. Jednocześnie spotkanie z nimi jest bardzo intymne. Jakby przekaz płynący ze sceny był skierowany bezpośrednio do każdego z nas osobno. I od razu docierał do istoty sprawy. Jak ostatnia rozmowa z prawdziwym przyjacielem…

Linki: (www twórców, profil FB, YouTube)
https://www.facebook.com/GrochockiOdorowicz/
https://soundcloud.com/grochocki-odorowicz
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pawe%C5%82_Odorowicz

27.10.2018 (sobota), godz. 17.00FINAŁOWE WYDARZENIE PERFORMATYWNE: „Wypełnić pustkę”; obrzędową ucztę przygotuje Monika Kucia, zaśpiewa zespół „Z Lasu” (wstęp tylko z wejściówką – do odbioru w MDK „Muflon” do 12.10.2018)

FINAŁOWE WYDARZENIE PERFORMATYWNE: „Wypełnić pustkę” o przodkach i materii pamięci, labirynt doświadczalny oraz obrzędową ucztę przygotuje Monika Kucia. Scenografia, obiekty: Dominika Kulczyńska. Chleb, zakwas, opowieść: CHLEBODAWCA Arek Andrzejewski Współpraca: Lidia Zawistowska

Zaśpiewa zespół Z lasu w składzie Jagna KnittelEwa GrochowskaManiucha BikontAnna JakowskaJulita CharytoniukKarolina PodruckaOlga Kozieł, Joanna Gancarczyk.

W czasie wydarzenia odbędzie się pokaz filmu “Swarycewycze” Jagny Knittel. Chcemy też zaprosić do rozmowy o tradycjach zadusznych i wspomnień naszych przodków i bliskich zmarłych.

Sięgając do ludowej tradycji obrzędowej wspólnie zastanowimy się co dziś dajemy zmarłym na ostatnią drogę i co zostawiamy żyjącym. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czym dziś jest śmierć, jakie znaczenie ma uczta pożegnalna, co zostało nam z tradycji, jaka jest teraźniejszość, miejsce śmierci i pożegnania w kulturze. Porozmawiamy o naszej relacji z przodkami i bliskimi po śmierci. Wysłuchamy opowieści o rytualnych płaczach w kulturze ludowej – czym są? Czy pieśnią, czy rozmową ze zmarłym, na ile są teatralne, kiedy mają miejsce, o czym kobiety w nich mówią, na ile ich melodyka jest zastrzeżona do kontaktu z zaświatami.

Obrzędowa uczta, która będzie stanowiła centrum wydarzenia, ma zwrócić uwagę na to, że w ogromnym stopniu to pokarm opowiada o ziemi, z której człowiek przyszedł. Istotą wydarzenia jest również ukazanie związków i połączeń pomiędzy obrzędami, naturą, kulturą, historią i tradycją.

Opiekę merytoryczną nad całością sprawować będzie Monika Kucia – promotorka regionalnych i szlachetnych smaków, projektantka kulinarnych wydarzeń i międzynarodowych wizyt studyjnych. Członek Rady Programowej Festiwalu Nowe Epifanie i Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie. Autorka scenariuszy i performerka niekonwencjonalnych wydarzeń kulinarnych, które inaugurują wielkopostny Festiwal Nowe Epifanie.

Wstęp bezpłatny. Wszystkie wydarzenia odbywają się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury „Muflon” – ul. Cieplicka 172 Jelenia Góra.

Info: tel. 75 755 37 70, www.muflon.sobieszow.pl, FB: festiwalobrzedow
Logo_MKiDN_RP

Projekt „I Festiwal Obrzędów – Przodkowie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt dofinansowany jest z budżetu Miasta Jelenia Góra.

Dofinansowanie_Jelenia_Gora