Już 22 października o godz. 10.00 w sali widowiskowej MDK „Muflon” odbędzie się premiera spektaklu „Czarno to widzę” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego i dzieci ze Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko”.

czarno to widzę1_internetowy

Na czym polega projekt?

W ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 wspólnie z uczniami i nauczycielami Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego oraz rodzicami i dziećmi Stowarzyszenia Rodziców Dzieci niepełnosprawnych „Światełko” realizujemy projekt edukacyjno-kulturalny pod nazwą „Czarno to widzę”, który obejmuje warsztaty plastyczne z tworzenia scenografii, warsztaty teatralne, prace przy realizacji udźwiękowiania inscenizacji teatralnej w profesjonalnym studiu muzycznym w MDK „Muflon” oraz premierę przedstawienia w technice „czarnego teatru”.

Co robimy?

Na podstawie bajki edukacyjnej pt. „Bursztyn” z serii Bajki bez barier autorstwa Aleksandry Chmielewskiej wydanej przez Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko”, przygotujemy scenariusz inscenizacji dotyczącej problematyki dziecka niewidomego. Dzieci, rodzice, nauczyciele i pracownicy domu kultury uczestniczą w cyklu warsztatów, podczas których wspólnie przygotują scenografię, nagrają dźwięk i dialogi do przedstawienia oraz nauczą się ruchu scenicznego rekwizytów wykorzystywanych w technice „czarnego teatru”. Na zakończenie działań wystawione zostanie przedstawienie, które obejrzą uczniowie Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego, członkowie stowarzyszenia oraz lokalna społeczność.

Po co to wszystko?

Inicjatywa buduje więzi pomiędzy środowiskiem kultury i edukacji – w działanie angażują się przedstawiciele szkoły podstawowej, domu kultury, a także stowarzyszenia. Uczniowie i nauczyciele poznają specyfikę pracy instytucji kultury, razem pracują nad kreatywnymi rozwiązaniami i dzielą się swoim doświadczeniem. W efekcie podnosimy poziom działań edukacyjnych oraz kształtujemy poczucie, że kultura jest nieodzownym elementem rozwoju osobistego i społecznego. Sama inscenizacja dotyka tematu niepełnosprawności (dziecko niewidome), więc jednocześnie spełnia walor edukacyjny i kulturowy. Pracując razem w drodze do realizacji przedstawienia, edukujemy poprzez sztukę.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021.

bmk_logo_dolnoslaskie_RGB
firlej-logo-2019
zespol
Rysunek1