Festiwal Kameralistyki MUSICA VIVA , trwający od kwietnia do listopada 2006 roku, to cykl 6 wydarzeń muzycznych, podczas których prezentowane były dzieła muzyki klasycznej w zabytkach Sobieszowa. Na program koncertów złożyła się europejska muzyka kameralna i chóralna od starożytności do współczesności.

Organizując niniejszą, pierwszą edycję festiwalu, przy konstruowaniu programu współpracowaliśmy z pedagogami szkół muzycznych z rejonu Jeleniej Góry i Goerlitz, tak by koncerty festiwalowe były jednocześnie formą warsztatów dla młodzieży uzdolnionej muzycznie lecz na co dzień, ze względu na peryferyjne położenie naszych miejscowości, nie dysponujących możliwością obcowania i szkolenia swych umiejętności w obecności tak znamienitych artystów.

W ramach projektu odbyło się 6 wydarzeń warsztatowo – koncertowych o następującej tematyce: śpiew, instrumenty dętę, muzyka akordeonowa, muzyka barokowa, współczesna muzyka elektroakustyczna, instrumenty smyczkowe. Projekt zainicjował także współpracę pomiędzy Miejskim Domem Kultury a Teatrem Muzycznym w Goerlitz – instytucją która była naszym partnerem w tym projekcie.

Wykonawcami byli soliści, zespoły, chóry, muzycy związani z dużymi ośrodkami muzycznymi w kraju i Europie. Artyści, których zaprosiliśmy do udziału w festiwalu to m.in. profesorowie i wykładowcy wyższych uczelni muzycznych, stypendyści prestiżowych uczelni , laureaci konkursów i zdobywcy nagród (np. Paszport Polityki), mający na swoim koncie występy w wielu krajach Europy, obu Ameryk i Japonii.

Gospodarzami każdego koncertu byli prowadzący – konferansjerzy, którzy wprowadzali słuchaczy w klimat koncertu, przybliżali jego temat, sylwetki kompozytorów, przedstawiali osoby artystów, opowiadali o idei spotkań festiwalowych.

Rolę sal koncertowych pełniły zabytki Sobieszowa, głównie kościoły. Każdy koncert miał specjalną oprawę wizualno – plastyczną, był wzbogacony słowem tak by tworzył atrakcyjną lecz estetycznie i artystycznie jednorodną całość.

Więcej wiadomości o festiwalowych koncertach, warsztatach i występujących artystach można znaleźć na archiwalnej już stronie MDK MUFLON

musica_viva_poster_2.jpg