|

Same Suki 7.03.15

7 marca 2015 (sobota), godz. 19.00
sala widowiskowa MDK “Muflon”
wstęp 25 zł

Rewolucyjna formacja o zadziornej, wyrafinowanej nazwie powstała na początku 2012 roku. Nazwa ta związana jest z występującą w niej suką biłgorajską, staropolskim instrumentem smyczkowym.
 
Punktem wyjścia do powstawania utworów są melodie ludowe pochodzące z Polski. Jest to próba przełożenia muzyki źródeł na język współczesnego świata, prowokacji artystycznej opartej o ludową poetykę i lirykę korzenną. Aranżacje piosenek znacznie odbiegają od oryginału, zarówno muzycznie jak i tekstowo. Są efektem spotkania kobiet – muzyków, o mocnych charakterach, na co dzień poruszających się w różnych nurtach: od ludowych, poprzez klasyczne, etno, aż do współczesnych.
 
I tak usłyszymy w SAMYCH SUKACH szeroki wachlarz instrumentów akustycznych: suka biłgorajska, fidel płocka, rebab turecki, wiolonczela, bendir, cajon i inne instrumenty perkusyjne. Muzyczneilustracje ludowe ujęte w swobodny, niekonwencjonalny sposób, stanowią opowieści, które prezentuje nam wszechstronny, żeński wokal. W swoich tekstach zespół porusza aktualne sprawy, ukazując kobiece spojrzenie na świat.
W październiku 2013 ukazała się debiutancka płyta zespołu zatytułowana „Niewierne”.

Same Suki są laureatkami:

 Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w Warszawie w 2012, gdzie otrzymały Nagrodę Specjalną – sesje nagraniowe w studiu Polskiego Radia, ufundowaną przez Program 2 Polskiego Radia;

 Festiwalu „Dragon Folk Fest” w Poznaniu w 2013, gdzie zostały zwyciężczyniami zdobywając Złotą Fujarę;

 Międzynarodowego Festiwalu „Mikołajki Folkowe” w Lublinie w 2013, gdzie otrzymały II miejsce „za dobry warsztat muzyczny, przemyślaną wizję prezentacji estradowej, wykorzystywanie brzmienia tradycyjnych instrumentów ludowych, oraz za podejmowanie odważnych tematów łamiących tabu w kulturze” oraz Nagrodę Publiczności.

W 2014 roku zespół został zaproszony m.in. na Off Festival w Katowicach, Globaltica Festival w Gdyni oraz na festiwal Dźwięki Północy w Gdańsku.

SKŁAD ZESPOŁU:

Magdalena Wieczorek-Duchewicz: wokal

Marta Sołek: suka biłgorajska / fidel płocka / lira grecka

Helena Matuszewska: suka biłgorajska / rebab turecki / skrzypce

Justyna Meliszek: wiolonczela / wokal

Patrycja Napierała: bębny obręczowe / cajon / stopa perkusyjna / cymbałki

Podobne wpisy