|

Jagniątków na starej pocztówce

21 stycznia 2015 (środa) godz. 14.00, Galeria “Muflon”

Wystawa pt. „Jagniątków na dawnej pocztówce” jest wyrazem pamięci o miejscu będącym od XVII wieku kulturowym tyglem łączącym trzy narody Polaków, Czechów i Niemców. Jagniątków, który założony został przez czeskich uchodźców zawdzięcza swą nazwę Agnieszce von Schaffgotsch. Od XIX wieku Jagniątków był chętnie odwiedzanym kurortem, natomiast na początku XX wieku osiedla się tutaj najsławniejszy pisarz niemiecki nurtu naturalistycznego Gerhart Hauptmann. Z końcem II wojny światowej na te tereny napływają polscy repatrianci ze wschodu rozpoczynając nowy rozdział w historii Jagniątkowa. Ekspozycja ma na celu ukazanie dawnego niemieckiego Agnetendorfu, karkonoskiego kurortu przyciągającego niepowtarzalnym pięknem malowniczych gór. Widokówki są niebagatelnym nośnikiem wydarzeń, które z perspektywy czasu zostały zatarte lub przepadły bezpowrotnie. Ekspozycja przywodzi na myśl utracone oblicze dawnego niemieckiego Jagniątkowa oraz jego mieszkańców. Przypominając, iż także w polskim Jagniątkowie drzemią możliwości rozwoju tego miejsca, które posiada wyjątkowy charakter, klimat i aurę.

Wystawa została pomyślana jako ekspozycja wędrująca, która była już prezentowana m.in. w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, we wszystkim domach Gerharta Hauptmanana w Polsce i w Niemczech.

W Miejskim Domu Kultury “Muflon” wystawę oglądać będzie można do 28 lutego 2015, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00. Wstęp jest bezpłatny.

Podobne wpisy