TEATR KARAWANA – Teatr Osób Uzależnionych

Teatr Karawana –

Teatr Osób Uzależnionych

O TEATRZE:

Teatr powstał we wrześniu 2009 roku przy MDK „Muflon” w Jeleniej Górze. Inicjatorami i pomysłodawcami projektu są: Aleksandra Jarocińska – dyrektor MDK „Muflon”, Bogumiła Błaszczyk – kierownik Poradni Terapii Uzależnień od Alkoholu i Współuzależnienia przy Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Jeleniej Górze oraz Tadeusz Rybicki – reżyser, aktor, członek Stowarzyszenia Teatralnego „CINEMA”, instruktor MDK „Muflon”(opiekun grupy teatralnej).

Grupę teatralną tworzą osoby uzależnione i wychodzące z uzależnienia. Celem tego przedsięwzięcia jest wzmocnienie procesu terapeutycznego, ułatwienie osobom uzależnionym wyjść z wykluczenia i marginalizacji społecznej. Praca teatru jest dedykowana również tym wszystkim, którzy szukają pomysłu na alternatywne, wobec uzależnienia, formy spędzania wolnego czasu i aktywności społecznej. Praca grupy odbywa się pod stałym udziałem terapeuty, co zapewnia bezpieczeństwo i opiekę uczestnikom grupy teatralnej.

Jak o teatrze mówi jego założyciel – Tadeusz Rybicki:

„Teatr KARAWANA  jest  teatrem osób uzależnionych i powstał w roku 2009 przy Miejskim Domu Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze. Do jego założenia przyczynili się ludzie spotykający się do tej poryw obrębie jednej grupy terapeutycznej. Miała to być nowa jakość spotkań, aktywności i samorealizacji. Uzależnienie nakłada na nas sporo ograniczeń, unikamy kontaktu z alkoholem i związanymi  z nim miejscami, sytuacjami, ludźmi. Teatr to nasza wolna enklawa, bezpieczne miejsce, ostoja. To także sposób na zaakceptowanie tożsamości alkoholika, wyjście z cienia, nieuleganie pejoratywnemu społecznemu klasyfikowaniu ludzi takich jak my. Nasza formuła jest jawna w sposób podstawowy:  z imienia i nazwiska. I pewnie dlatego teatr, trudno go robić nie firmując własną twarzą. KARAWANA jest sumą spotkań różnych ludzi. Jest wśród nas budowlaniec, kierowca, urzędnik, mistrz kuchni, student, sprzedawczyni, krawcowa.     I podobna ilość ścierających się często przekonań, poglądów i gustów.”

Próby odbywają się we wtorek w godz. 18.00 – 20.00 oraz w czwartek w godz. 18.00 – 20.00

JUŻ PO PREMIERZE:

karawana-24.JPG

Teatr Karawana od października 2009 roku pracował nad sztuką Sławomira Mrożka „Na pełnym morzu”, której premiera odbyła się 13.12.2009 w sali widowiskowej MDK „Muflon”. Podczas cyklu przygotowań do premiery odbyły się próby czytane, analiza tekstu literackiego, zajęcia ruchowe, dykcyjne oraz próby teatralne.Poniżej zamieszono artykuł prasowy Tygodnika Jelonka.

karawana-11.jpg

premiera-artjelonka.pdf

karawana-4.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *