MIEJSKI DOM KULTURY MUFLON

IMPREZY PLANOWANE 2019Styczeń 2019


8.01.2019 – 15.02.2019 Świat mojej wyobraźniOgólnopolski konkurs plastyczny, 5. edycja szczegóły

14.01.2019 (poniedziałek) godz. 18.00 Wieczór japoński – Na czym polega fenomen Japonii. Japonia 2018, wstęp wolny, sala widowiskowa

27.01.2019 (niedziela) godz. 12.00 Śnieżne wojny – poranek rodzinny– artystyczna kuchnia z Mami Fatale szczegóły
W programie styczniowego poranka: wspólne śpiewanie piosenki „O zdrowym jedzeniu”, kolejne zadanie kulinarne do „Przepiśnika” oraz warsztaty plastyczne, a podczas nich tworzenie bałwanków z białych mięciutkich skarpetek i… czegoś jeszcze.

28.01 – 1.02.2019 Kraina lodu i śniegu – I turnus Zimowych Warsztatów Artystycznych szczegóły

Warsztaty artystyczne w okresie ferii zimowych pt. „Kraina lodu i śniegu” to zajęcia muzyczne, plastyczne, ruchowe. Motyw: zima, a także twórcze poszukanie jej  śladów.

31.01.2019 (czwartek) godz. 17.00 Spotkanie Noworoczne Zespołu Aktywności Społecznej w Sobieszowie, sala nr 2


Luty 2019


4 – 08.02.2019 Kraina lodu i śnieguII turnus Zimowych Warsztatów Artystycznych

Warsztaty artystyczne w okresie ferii zimowych pt. „Kraina lodu i śniegu” to zajęcia muzyczne, plastyczne, ruchowe. Motyw: zima, a także twórcze poszukanie jej  śladów.

16.02.2019 Swingująco – Wirująco. Bal Lata 20. i 30. szczegóły

Walentynkowy wieczorek taneczny. Muzyka na żywo. Zespół CHILI HONEY BAND. Charleston, fokstrot, swing, dixieland. Niespodzianki. Obowiązują stroje z epoki.

24.02.2019 (niedziela) godz. 12.00 Musza robota – poranek rodzinny – artystyczna kuchnia z Mami Fatale szczegóły

Mami Fatale dorzuca do garnka mandragorę. Za jej sprawą starsza pani zmienia się w koziołka, Psina w żabkę, a Prosię – w ptaszka. Z pomocą przychodzi Królowa Much, która zdradza im pewną tajemnicę. Jaką? Poznacie ją właśnie podczas lutowego poranka.

27.02. – 20.03.2019 Tartak Sobieszówwystawa fotografii z prywatnych zbiorów rodziny Bolesława i Mieczysława Osipików

W 10. rocznicę zamknięcia ważnego dla Sobieszowian zakładu pracy – Galeria „Muflon”prezentuje archiwalne fotografie, dokumenty Bolesława i Mieczysława Osipików oraz te autorstwa Bożeny Rygello.


Marzec 2019


13.03.2019 Syrenki – witraż malowany  – wiosenne warsztaty artystyczne dla dzieci 4. edycja szczegóły

Zapraszamy dzieci w wieku 6 – 13 lat na wiosenne warsztaty artystyczne, podczas których z pomocą profesjonalnych materiałów uczestnicy malować będą na szkle. Warsztaty poprowadzi Agata Makutynowicz. Przewidziana liczba uczestników: 10 osób. Koszt udziału w warsztatach: 40 zł za osobę.

20.03. – 26.04.2019 Świat mojej wyobraźni – 5. edycja, etap pierwszy wystawy laureatów i laureatek konkursu, Galeria Hol, wstęp wolny

Pierwsza część wystawy laureatów i laureatek 5. edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt.  „Świat mojej wyobraźni”. Wystawa potrwa do 26 kwietnia 2019.

FOTOGALERIA:

PRACE NAGRODZONE 2019

PRACE WYRÓŻNIONE DO WYSTAWY (ETAP 1)

24.03.2019 (niedziela) godz. 12.00 Pod fatalną banderą – poranek rodzinny – artystyczna kuchnia z Mami Fatale, sala widowiskowa szczegóły

Po rzęsistej ulewie Mami i jej przyjaciele razem z domem płyną do morza i lądują w brzuchu wieloryba. Wszelkie próby uwolnienia się nic nie dają, Mami łapie więc za patelnię. Kto by pomyślał, że smażenie dorsza może przynieść tak niespodziewane skutki?

27.03 – 26.04.2019 Na ścieżkach malarstwa –  jubileuszowa wystawa Andrzeja Woźniaka, Galeria Muflon, wstęp wolny szczegóły

Prezentacja trzech ścieżek malarstwa: surrealizmu, akwarela, karykatura. Wystawa z okazji 30-lecia pracy twórczej Andrzeja Woźniaka, artysty mieszkającego w Cieplicach. Kuratorką wystawy jest Agata Makutynowicz. Wystawa potrwa do 26 kwietnia 2019.

29.03. 2019 Wieczór japoński – Na czym polega fenomen Japonii. Japonia 2018, wstęp wolny, sala widowiskowa szczegóły

Prezentacja wizualno-słowna o pobycie w Japonii w czerwcu 2018 roku. Prowadzący opowiedzą m.in. o Tokio, Kamakurze, Kioto i Narze oraz o wejściu na górę Fudżi. Prowadzący: Janusz Wojtas – prezes Stowarzyszenia Sympatyków Sobieszowa oraz Piotr Cieśliński – prezes Karkonoskiego Klubu Karate SHINKYOKUSHINKAI.


Kwiecień 2019


5.04.2019 (piątek) Wiosenne wietrzenie szaf szczegóły

Jeśli masz w szafie coś, czego nie nosisz, nie lubisz, nie potrzebujesz, a ciągle nadaje się do noszenia, przynieś to do Muflona.Wymieniaj się z innymi lub kupuj i sprzedawaj. Akcja dotyczy również ubranek dla dzieci, książek, płyt, zabawek i gier planszowych. Zasada jest prosta: przynosimy czyste, wyprasowane rzeczy, które już się nam znudziły i wymieniamy na inne, które wpadną nam w oko. Jeśli nie mamy nic na wymianę, można dobić targu w inny sposób – np. odkupić wypatrzone rzeczy po symbolicznych cenach. Wstęp wolny.

10.04.2019 Wielkanocne drzewka – artystyczne warsztaty florystyczne szczegóły

Podczas warsztatów dzieci i młodzież w wieku 8-15 lat stworzą świąteczne kompozycje na stół wielkanocny. Z elementów takich jak patyki, mech, jajka, wiaderka, gąbka florystyczna, wstążki zbudują swoje ozdobne drzewko wielkanocne. Warsztaty poprowadzi Agata Makutynowicz.

24.04.2019 (środa) Międzynarodowy Dzień Tańca z Małą Akademią Baletu, sala widowiskowa szczegóły

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, Miejski Dom Kultury „Muflon” i Mała Akademia Baletu serdecznie zapraszają na spotkanie, w ramach którego zaprezentowany zostanie krótki film, pokazowa lekcja baletu oraz premiera Małego Teatru Tańca. Na zakończenie zaplanowana jest zabawa taneczna. Wstęp bezpłatny.

28.04.2019 (niedziela) godz. 12.00 Dawno temu – poranek rodzinny – artystyczna kuchnia z Mami Fatale, sala widowiskowa szczegóły

Tym razem Mami Fatale upiecze pyszne pierniczki. Aby umilić czas oczekiwania na wypieki, zmyślna kucharka zaleci zwierzakom lekturę: „Dawno, dawno temu dzielny rycerz Psina ruszył na ratunek uwięzionej w zamkowej wieży królewnie Mami Fatale…” Czy książkowa baśń zakończy się happy endem? Czy i w jakim miejscu uciekinierzy odnajdą schronienie? A z kim się zaprzyjaźnią? Wyjawienia tych tajemnic porankowicze mogą się spodziewać już podczas kwietniowego poranka.


Maj 2019


 8.05 – 21.06.2019 W poszukiwaniu ciszywystawa rysunku i malarstwa Marcina Leśniaka, Galeria Muflon, wstęp wolny szczegóły

Ekspozycja przedstawia 28 rysunków w formacie 50 x 70 cm, na papierze, wykonane techniką grafitową i rysunek robiony techniką malarską na podstawie plam. Szczególne miejsce zajmuje tu duży rysunek w formacie 100 x 70 cm, który jak zapowiada sam artysta, będzie swego rodzaju eksperymentem, nad którym wciąż pracuje i zamierza go pokazać, nawet jeśli praca nie będzie ukończona. Inspiracją dla niej jest postać Ofelii, refleksje oraz emocje, które budzić może temat współgrania ze sobą piękna i śmierci.

10 maja 2019 Immortal Onion – koncert, sala widowiskowa szczegóły

W maju zaskoczymy Was niezwykłą muzyką – progresywnym, filmowym jazzem! Na scenie stanie „nieśmiertelna cebula” czyli Immortal Onion – trzech wyjątkowych chłopaków z Gdańska, którzy z muzyką jazzową wyprawiają cuda. Choć mają dopiero po 20 lat, zdążyli zachwycić japońską publiczność, trójmiejską scenę muzyczną i ogólnopolskie festiwale jazzowe. Zagrali już w Szwajcarii, Serbii czy Rumunii. Czas na Jelenią Górę!

14.05.2019 S.O.S. – Sobieszowska Operatywka Sąsiedzka – spotkanie pierwsze

14 maja 2019 o godz. 17.00 w Miejskim Domu Kultury „Muflon” odbędzie się pierwsze spotkanie Sobieszowskiej Operatywki Sąsiedzkiej. Mieszkanki i mieszkańcy Sobieszowa będą mieli okazję, by zasiąść przy wspólnym stole, rozmawiać ze sobą, wymieniać się ideami. S.O.S. stawia na zacieśnianie lokalnych więzi między przedstawicielami i przedstawicielkami różnych pokoleń oraz przypomina, że jesteśmy dla siebie ważni i sobie nawzajem bardzo potrzebni. Wstęp wolny.

19.05.2019 (niedziela) godz. 12.00 Podziemne królestwo – poranek rodzinny– artystyczna kuchnia z Mami Fatale, sala widowiskowa

Podczas majowego spotkania, Prosię nieomal nie puści chatki z dymem, dlatego przyjaciele w pośpiechu będą czerpać wodę ze studni. Chwila nieuwagi sprawi, że Mami Fatale wpadnie do studni, a jej kulinarne talenty docenią mieszkańcy Królestwa Krasnali. Jako prezent i podziękowanie Mami dostanie garść podziemnych malin. Na warsztatach plastycznych dzieci powołają do życia kolorowe motyle, z pomocą drewnianej łyżki, kredowych markerów i czarnego papieru. Wszystkie majowe Pazie Królowej już nie mogą się doczekać, by się z nimi spotkać i szybować nad wiosennymi łąkami.

24 – 26.05.2019 ElementyPlener artystyczny dla dorosłych, 2. edycja

Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć przygodę z twórczością. Rozwiń swoje pasje i stań śmiało przed sztalugą! MDK „Muflon” zaprasza na wiosenny plener artystyczny dla dorosłych. Pod czujnym okiem i opieką artystki-plastyk Agaty Makutynowicz, uczestnicy będą tworzyć w przepięknej scenerii Rudaw Janowickich i Schroniska Szwajcarka, pracować nad malarstwem sztalugowym, akrylowym, rozmawiać o sztuce, uczyć się plastycznej obserwacji natury. Plener adresowany jest do osób w różnym wieku, o różnym stopniu zaawansowania, również tych, którzy przed sztalugą staną po raz pierwszy w życiu. Każdy uczestnik otoczony zostanie indywidualną opieką artystyczną, co umożliwi dostosowanie tempa pracy, wymagań i zadań do potrzeb i możliwości.Po całodziennej twórczej pracy będzie czas, aby porozmawiać o sztuce i wymienić się doświadczeniami.W cenie zapewnione są dwa noclegi, pełne wyżywienie oraz profesjonalna opieka artystyczna.

28.05.2019 Muzyczna Wizytówka – prezentacja sekcji muzycznych Miejskiego Domu Kultury „Muflon”, sala widowiskowa

Miejski Dom Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze zaprasza we wtorek 28 maja 2019 o godz. 18.00 na „Muzyczną wizytówkę”, czyli prezentację pracy warsztatowej uczestniczek i uczestników pracowni muzycznej oraz pracowni wokalnej.Pokaz poprowadzą instruktorzy: Piotr Sobota (pracownia muzyczna) i Anna Kosa (pracownia wokalna). W repertuarze pokazu przewidziano popisy na gitarze, perkusji. Wstęp wolny.

Czerwiec 2019


5.06. – 30.08.2019 Świat mojej wyobraźni – 5. edycja, etap drugi wystawy laureatów i laureatek konkursu

9.06.2019 (niedziela) godz. 12.00 Niesamowita historia poranek rodzinny – artystyczna kuchnia z Mami Fatale, sala widowiskowa


II FESTIWAL OBRZĘDÓW – MIŁOŚĆ
17-22 czerwca 2019
17.06.2019 (poniedziałek) Aromaty miłości – warsztat tworzenia perfum dla dzieci oparty na ziołach i olejkach, które w tradycji ludowej związane były z miłością. (tylko grupy zorganizowane, obowiązują zapisy do 31.05.2019)
Uczestnicy warsztatu poznają podstawowe zasady tworzenia perfum i zapachów. Dowiedzą się co to są olejki eteryczne, jak są wytwarzane i jakie mają właściwości. Na końcu stworzą perfumy, które zabiorą ze sobą. Podczas warsztatów poznają historię zapachu, brudu oraz dlaczego zrodziły się perfumy. Warsztat poprowadzą Marta i Maciej Zawierucha.
18.06.2019 (wtorek) Wianki ziołowe – świętojańskie wianki wykonane zostaną na słomianych kołach z wykorzystaniem roślin leczniczych i kwiatów łąkowych. (tylko grupy zorganizowane, obowiązują zapisy do 31.05.2019)
Uczestnicy poznają nazwy botaniczne i ludowe oraz właściwości zaplatanych roślin. Każda z nich niesie niesamowity przekaz i ciekawe historie. Dzieci dowiedzą się, że żywokost żywił kości, nagietek leczył nagniotki, a wrotycz wieszany był u wrót. Warsztat poprowadzą Marta i Maciej Zawierucha.
19.06.2019 (środa), godz. 17.00 WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII „I ŚLUBUJĘ CI…”
Wyjątkowa wystawa fotografii ślubnych z rodzinnych albumów jeleniogórzan. Na wystawie zaprezentowane zostaną oryginalne i powiększone zdjęcia, które ukazują osobistą historię zamkniętą w jednym kadrze. Fotografie uzupełnione są krótkimi opowieściami bohaterów lub ich rodzin. Wystawa „I ślubuję Ci…” to forma spotkania, które pomoże obejrzeć się za siebie, zatrzymać, zatęsknić… To podróż w czasie i historii. To przywołanie wspomnień pięknych i radosnych, ale też i tych, które są trudne i niewygodne. To przywrócenie pamięci, która bez względu na wszystko jest wartościowa i fundamentalna. To historia, którą tworzymy dla siebie samych i przyszłych pokoleń.
22.06.2019 (sobota), godz. 18.00 – ŚWIĘTOJAŃSKI TEATR ZMYSŁÓW I UCZTA OBRZĘDOWA „Z MIŁOŚCI…”
Wydarzenie poświęcone będzie tematowi miłości, zakochania, zaklinania uczuć i ich wyrażania. Miłość będzie jednak pojęta szeroko, nie tylko jako związek romantyczny, ale także jako otwarte serce, obfitość, dar. Inspiracją jest noc świętojańska, zwyczaje i obrzędy z nią związane, a także wątki z szekspirowskiego „Snu nocy letniej” oraz natura i jej tajemne moce. Podczas uczty przy wspólnym stole spróbujemy sezonowych produktów, takich jak truskawki, szparagi i nowalijki oraz chleb, wino, plastry miodu. Większość do jedzenia palcami.
Zapraszamy do labiryntu smaków, zapachów i doznań wokół wody, ognia, roślin i ziół. Pokażemy produkty, zbudujemy skojarzenia, uruchomimy zmysły. Zbudujemy ścieżkę zaprojektowanych doświadczeń, po której odbiorca porusza się swobodnie, krążąc, powracając, tworząc własną historię. Bedzie to zarówno laboratorium, jak i warsztat alchemiczny i teatr zmysłów. Po przywitaniu i wyjaśnieniu, do czego zapraszamy i na czym polega to doświadczenie, każdy może iść w swoim tempie przez ekspozycję, aby na końcu spotkać się w sali widowiskowej, gdzie odbędzie się obrzędowa uczta oraz koncert zespołu „Z Lasu”. Opowiadać będziemy o miłości w kulturze ludowej, nocy świętojańskiej, zwyczajach związanych z ziołami i zaklęciami. Nad całością przedsięwzięcia opiekę merytoryczną sprawować będzie Monika Kucia, kuratorka i dziennikarka kulinarna, promotorka regionalnych i tradycyjnych produktów.

22.06.2019 Piosenki Warsa  – koncert uczestników pracowni wokalnej MDK „Muflon”

26.06.2019 (środa), godz. 18.00 Pokaz Małej Akademii Baletu, sala widowiskowa


Lipiec 2019


Warsztaty letnie 2019 Śladami życia na Ziemi

będą warsztatami artystycznymi, podczas których dzieci odkryją dzieje życia na Ziemi,

ślady pozostałe po naszych „praprzodkach”,

ewolucję pisma, wszechświat jako układ planet i gwiazd.

♦◊♦

1–05.07.2019 1. turnus Skamieniałości – żywa planeta 

8–12.07.2019 2. turnus Malowidła jaskiniowe

15–19.07.2019 3. turnus  Język mówiony – pismo 

22–26.07.2019 4. turnus Od astrologii do astronomii 


Wrzesień 2019


18.09 – 25.10.2019 Żywioły –  wystawa malarstwa grupy artystycznej π-art

27.09.2019 Sybiraczki i goście

29.09.2019 Poranek Rodzinny


Październik 2019


9.10.2019 Tkanina – jesienne warsztaty kreatywności artystycznej dla dzieci, 4. edycja

9.10. – 31.12.2019 Świat mojej wyobraźni – 5. edycja, etap trzeci wystawy laureatów i laureatek konkursu

13.10.2019 Krokusik – Festiwal Młodego Jazzu

18 – 19.10.2019 KEK FEST (4) Europejskie Spotkania Mocnego Grania

27.10.2019 Poranek Rodzinny


Listopad 2019


 8.11.2019 XI Konkurs Piosenki Polskiej „Głosowisko”

13.11.2019 – 3.01.2020 Przyroda Karkonoszy –  wystawa witrażu grupy twórczej Szklane Oko z Cieplic

22.11.2019 Andrzejkowy Bal Wróżbitów

24.11.2019 Poranek Rodzinny


Grudzień 2019


 6.12.2019 Koncert Laureatów „Głosowiska” 2019

15.12.2019 Poranek Rodzinny

Dofinansowanie_Jelenia_Gora