IMPREZY PLANOWANE 2019

MIEJSKI DOM KULTURY MUFLON

IMPREZY PLANOWANE 2019Styczeń 2019


8.01.2019 – 15.02.2019 Świat mojej wyobraźniOgólnopolski konkurs plastyczny, 5. edycja szczegóły

14.01.2019 (poniedziałek) godz. 18.00 Wieczór japoński – Na czym polega fenomen Japonii. Japonia 2018, wstęp wolny, sala widowiskowa

27.01.2019 (niedziela) godz. 12.00 Śnieżne wojny – poranek rodzinny– artystyczna kuchnia z Mami Fatale szczegóły
W programie styczniowego poranka: wspólne śpiewanie piosenki „O zdrowym jedzeniu”, kolejne zadanie kulinarne do „Przepiśnika” oraz warsztaty plastyczne, a podczas nich tworzenie bałwanków z białych mięciutkich skarpetek i… czegoś jeszcze.

28.01 – 1.02.2019 Kraina lodu i śniegu – I turnus Zimowych Warsztatów Artystycznych szczegóły

Warsztaty artystyczne w okresie ferii zimowych pt. „Kraina lodu i śniegu” to zajęcia muzyczne, plastyczne, ruchowe. Motyw: zima, a także twórcze poszukanie jej  śladów.

31.01.2019 (czwartek) godz. 17.00 Spotkanie Noworoczne Zespołu Aktywności Społecznej w Sobieszowie, sala nr 2


Luty 2019


4 – 08.02.2019 Kraina lodu i śnieguII turnus Zimowych Warsztatów Artystycznych

Warsztaty artystyczne w okresie ferii zimowych pt. „Kraina lodu i śniegu” to zajęcia muzyczne, plastyczne, ruchowe. Motyw: zima, a także twórcze poszukanie jej  śladów.

16.02.2019 Swingująco – Wirująco. Bal Lata 20. i 30. szczegóły

Walentynkowy wieczorek taneczny. Muzyka na żywo. Zespół CHILI HONEY BAND. Charleston, fokstrot, swing, dixieland. Niespodzianki. Obowiązują stroje z epoki.

24.02.2019 (niedziela) godz. 12.00 Musza robota – poranek rodzinny – artystyczna kuchnia z Mami Fatale szczegóły

Mami Fatale dorzuca do garnka mandragorę. Za jej sprawą starsza pani zmienia się w koziołka, Psina w żabkę, a Prosię – w ptaszka. Z pomocą przychodzi Królowa Much, która zdradza im pewną tajemnicę. Jaką? Poznacie ją właśnie podczas lutowego poranka.

27.02. – 20.03.2019 Tartak Sobieszówwystawa fotografii z prywatnych zbiorów rodziny Bolesława i Mieczysława Osipików

W 10. rocznicę zamknięcia ważnego dla Sobieszowian zakładu pracy – Galeria „Muflon”prezentuje archiwalne fotografie, dokumenty Bolesława i Mieczysława Osipików oraz te autorstwa Bożeny Rygello.


Marzec 2019


13.03.2019 Syrenki – witraż malowany  – wiosenne warsztaty artystyczne dla dzieci 4. edycja szczegóły

Zapraszamy dzieci w wieku 6 – 13 lat na wiosenne warsztaty artystyczne, podczas których z pomocą profesjonalnych materiałów uczestnicy malować będą na szkle. Warsztaty poprowadzi Agata Makutynowicz. Przewidziana liczba uczestników: 10 osób. Koszt udziału w warsztatach: 40 zł za osobę.

20.03. – 26.04.2019 Świat mojej wyobraźni – 5. edycja, etap pierwszy wystawy laureatów i laureatek konkursu, Galeria Hol, wstęp wolny

Pierwsza część wystawy laureatów i laureatek 5. edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt.  „Świat mojej wyobraźni”. Wystawa potrwa do 26 kwietnia 2019.

FOTOGALERIA:

PRACE NAGRODZONE 2019

PRACE WYRÓŻNIONE DO WYSTAWY (ETAP 1)

24.03.2019 (niedziela) godz. 12.00 Pod fatalną banderą – poranek rodzinny – artystyczna kuchnia z Mami Fatale, sala widowiskowa szczegóły

Po rzęsistej ulewie Mami i jej przyjaciele razem z domem płyną do morza i lądują w brzuchu wieloryba. Wszelkie próby uwolnienia się nic nie dają, Mami łapie więc za patelnię. Kto by pomyślał, że smażenie dorsza może przynieść tak niespodziewane skutki?

27.03 – 26.04.2019 Na ścieżkach malarstwa –  jubileuszowa wystawa Andrzeja Woźniaka, Galeria Muflon, wstęp wolny szczegóły

Prezentacja trzech ścieżek malarstwa: surrealizmu, akwarela, karykatura. Wystawa z okazji 30-lecia pracy twórczej Andrzeja Woźniaka, artysty mieszkającego w Cieplicach. Kuratorką wystawy jest Agata Makutynowicz. Wystawa potrwa do 26 kwietnia 2019.

29.03. 2019 Wieczór japoński – Na czym polega fenomen Japonii. Japonia 2018, wstęp wolny, sala widowiskowa szczegóły

Prezentacja wizualno-słowna o pobycie w Japonii w czerwcu 2018 roku. Prowadzący opowiedzą m.in. o Tokio, Kamakurze, Kioto i Narze oraz o wejściu na górę Fudżi. Prowadzący: Janusz Wojtas – prezes Stowarzyszenia Sympatyków Sobieszowa oraz Piotr Cieśliński – prezes Karkonoskiego Klubu Karate SHINKYOKUSHINKAI.


Kwiecień 2019


5.04.2019 (piątek) Wiosenne wietrzenie szaf szczegóły

Jeśli masz w szafie coś, czego nie nosisz, nie lubisz, nie potrzebujesz, a ciągle nadaje się do noszenia, przynieś to do Muflona.Wymieniaj się z innymi lub kupuj i sprzedawaj. Akcja dotyczy również ubranek dla dzieci, książek, płyt, zabawek i gier planszowych. Zasada jest prosta: przynosimy czyste, wyprasowane rzeczy, które już się nam znudziły i wymieniamy na inne, które wpadną nam w oko. Jeśli nie mamy nic na wymianę, można dobić targu w inny sposób – np. odkupić wypatrzone rzeczy po symbolicznych cenach. Wstęp wolny.

10.04.2019 Wielkanocne drzewka – artystyczne warsztaty florystyczne szczegóły

Podczas warsztatów dzieci i młodzież w wieku 8-15 lat stworzą świąteczne kompozycje na stół wielkanocny. Z elementów takich jak patyki, mech, jajka, wiaderka, gąbka florystyczna, wstążki zbudują swoje ozdobne drzewko wielkanocne. Warsztaty poprowadzi Agata Makutynowicz.

24.04.2019 (środa) Międzynarodowy Dzień Tańca z Małą Akademią Baletu, sala widowiskowa szczegóły

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, Miejski Dom Kultury „Muflon” i Mała Akademia Baletu serdecznie zapraszają na spotkanie, w ramach którego zaprezentowany zostanie krótki film, pokazowa lekcja baletu oraz premiera Małego Teatru Tańca. Na zakończenie zaplanowana jest zabawa taneczna. Wstęp bezpłatny.

28.04.2019 (niedziela) godz. 12.00 Dawno temu – poranek rodzinny – artystyczna kuchnia z Mami Fatale, sala widowiskowa szczegóły

Tym razem Mami Fatale upiecze pyszne pierniczki. Aby umilić czas oczekiwania na wypieki, zmyślna kucharka zaleci zwierzakom lekturę: „Dawno, dawno temu dzielny rycerz Psina ruszył na ratunek uwięzionej w zamkowej wieży królewnie Mami Fatale…” Czy książkowa baśń zakończy się happy endem? Czy i w jakim miejscu uciekinierzy odnajdą schronienie? A z kim się zaprzyjaźnią? Wyjawienia tych tajemnic porankowicze mogą się spodziewać już podczas kwietniowego poranka.


Maj 2019


 8.05 – 12.06.2019 W poszukiwaniu ciszywystawa rysunku i malarstwa Marcina Leśniaka, Galeria Muflon, wstęp wolny szczegóły

Ekspozycja przedstawia 28 rysunków w formacie 50 x 70 cm, na papierze, wykonane techniką grafitową i rysunek robiony techniką malarską na podstawie plam. Szczególne miejsce zajmuje tu duży rysunek w formacie 100 x 70 cm, który jak zapowiada sam artysta, będzie swego rodzaju eksperymentem, nad którym wciąż pracuje i zamierza go pokazać, nawet jeśli praca nie będzie ukończona. Inspiracją dla niej jest postać Ofelii, refleksje oraz emocje, które budzić może temat współgrania ze sobą piękna i śmierci.

10.05.2019 Immortal Onion – koncert, sala widowiskowa szczegóły

W maju zaskoczymy Was niezwykłą muzyką – progresywnym, filmowym jazzem! Na scenie stanie „nieśmiertelna cebula” czyli Immortal Onion – trzech wyjątkowych chłopaków z Gdańska, którzy z muzyką jazzową wyprawiają cuda. Choć mają dopiero po 20 lat, zdążyli zachwycić japońską publiczność, trójmiejską scenę muzyczną i ogólnopolskie festiwale jazzowe. Zagrali już w Szwajcarii, Serbii czy Rumunii. Czas na Jelenią Górę!

14.05.2019 S.O.S. – Sobieszowska Operatywka Sąsiedzka – spotkanie pierwsze szczegóły

Pamiętasz, jak to było „na zakładzie”? A ludzi pamiętasz? Z kim pracowałaś, kogo widywałeś codziennie? Wspomnij, przyjdź, usiądź z nami przy stole. Sobieszowskie zakłady pracy: szlifiernia, rękawiczarnia, transport leśny, fabryka mebli, Hermes, tartak, WODR, Samopomoc Chłopska, młyn, gospodarstwo rolne „Rolnika” i wiele innych, te nazwy są dla ich pracowniczek i pracowników ciągle ważne i budzą wspomnienia. A także potrzebę, by spotkać się z dawnymi przyjaciółmi i współpracownikami. Wstęp wolny.

19.05.2019 (niedziela) godz. 12.00 Podziemne królestwo – poranek rodzinny– artystyczna kuchnia z Mami Fatale, sala widowiskowa szczegóły

Podczas majowego spotkania, Prosię nieomal nie puści chatki z dymem, dlatego przyjaciele w pośpiechu będą czerpać wodę ze studni. Chwila nieuwagi sprawi, że Mami Fatale wpadnie do studni, a jej kulinarne talenty docenią mieszkańcy Królestwa Krasnali. Jako prezent i podziękowanie Mami dostanie garść podziemnych malin. Na warsztatach plastycznych dzieci powołają do życia kolorowe motyle, z pomocą drewnianej łyżki, kredowych markerów i czarnego papieru. Wszystkie majowe Pazie Królowej już nie mogą się doczekać, by się z nimi spotkać i szybować nad wiosennymi łąkami.

24 – 26.05.2019 ElementyPlener artystyczny dla dorosłych, 2. edycja

Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć przygodę z twórczością. Rozwiń swoje pasje i stań śmiało przed sztalugą! MDK „Muflon” zaprasza na wiosenny plener artystyczny dla dorosłych. Pod czujnym okiem i opieką artystki-plastyk Agaty Makutynowicz, uczestnicy będą tworzyć w przepięknej scenerii Rudaw Janowickich i Schroniska Szwajcarka, pracować nad malarstwem sztalugowym, akrylowym, rozmawiać o sztuce, uczyć się plastycznej obserwacji natury. Plener adresowany jest do osób w różnym wieku, o różnym stopniu zaawansowania, również tych, którzy przed sztalugą staną po raz pierwszy w życiu. Każdy uczestnik otoczony zostanie indywidualną opieką artystyczną, co umożliwi dostosowanie tempa pracy, wymagań i zadań do potrzeb i możliwości.Po całodziennej twórczej pracy będzie czas, aby porozmawiać o sztuce i wymienić się doświadczeniami.W cenie zapewnione są dwa noclegi, pełne wyżywienie oraz profesjonalna opieka artystyczna.

28.05.2019 [IMPREZA ODWOŁANA] Muzyczna Wizytówka – prezentacja sekcji muzycznych Miejskiego Domu Kultury „Muflon, sala widowiskowa, wstęp wolny

Miejski Dom Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze zaprasza we wtorek 28 maja 2019 o godz. 18.00 na „Muzyczną wizytówkę”, czyli prezentację pracy warsztatowej uczestniczek i uczestników pracowni muzycznej oraz pracowni wokalnej. Pokaz poprowadzą instruktorzy: Piotr Sobota (pracownia muzyczna) i Anna Kosa (pracownia wokalna). W repertuarze pokazu przewidziano popisy na gitarze, perkusji.

Czerwiec 2019


5.06. – 30.08.2019 Świat mojej wyobraźni – 5. edycja, etap drugi wystawy laureatów i laureatek konkursu, Galeria „Hol”, wstęp wolny

Druga część wystawy laureatów i laureatek 5. edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt.  „Świat mojej wyobraźni”. Wystawa potrwa do 30 sierpnia 2019. Wstęp wolny.

7.06.2019 (piątek) Kreacje na wakacje – wymiana ubrań i letnich gadżetów, sala widowiskowa, wstęp wolny szczegóły

Tym razem motywem jest lato, a ono, jak wiemy, raz bywa łaskawe i słoneczne, to znowu wprost przeciwnie, potrafi być deszczowe i pod psem. Podczas tej imprezy można się przygotować na każdą letnią ewentualność modową i pogodową. Na „Kreacje na wakacje” przynieść należy ubrania (damskie, męskie, dziecięce), dodatki, gry planszowe, książki, płyty. Wymiana dokonywana będzie w dwóch formach: bezgotówkowej i gotówkowej – jak kto woli, jednak w tym drugim przypadku – po symbolicznie niskich cenach. Przyniesione rzeczy do wymiany muszą być czyste, bez uszkodzeń, kompletne, czyli takie, jakie sami chcielibyśmy mieć.

9.06.2019 (niedziela) godz. 12.00 Niesamowita historia poranek rodzinny – artystyczna kuchnia z Mami Fatale, sala widowiskowa, szczegóły

Na ostatnim poranku przed wakacjami nie zabraknie słonecznych, kreatywnych warsztatów artystycznych, wspólnych zabaw i konkursów. Wytrwali porankowicze, którzy uzbierali wszystkie naklejki w swoich książeczkach, otrzymają wyjątkowe nagrody. A cóż u Mami? Otóż wnuczęta przyszykują tort na jej urodziny. Robot, którego przy okazji odnajdą w spiżarni, okaże się być doskonałym cukiernikiem. Skąd on się tam wziął i dlaczego stał nieużywany? Pani Mami opowie maluchom historię swojej kariery zawodowej i życia miłosnego. Robot Ciach Ciach, pan Dadi i mechaniczny konik stanowią nierozerwalną część tej słodko-gorzkiej opowieści, którą porankowicze koniecznie muszą poznać.

14.06.2019 (piątek) Piosenki Warsa i Szpilmana  – koncert uczestników pracowni wokalnej MDK „Muflon”, sala widowiskowa, wstęp wolny szczegóły

W piątek 14 czerwca 2019, o godz. 19.00 Miejski Dom Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze – Sobieszowie zaprasza na koncert uczestniczek i uczestników pracowni wokalnej. Podczas koncertu usłyszymy piosenki Henryka Warsa (Henryka Warszawskiego) m.in.: „Ach, jak przyjemnie”, „Już nie zapomnisz mnie”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Zakochany złodziej” oraz piosenki Władysława Szpilmana, w tym: „Przyjdzie na to czas”, „Jutro będzie dobry dzień” i „Autobus czerwony”. Zaśpiewają uczestnicy pracowni wokalnej, którą prowadzi Anna Kosa-Sweklej. Zagrają: Andrzej Kolasiński – gitara basowa, Janisław Hiller – pianino, Leszek Bartnicki – perkusja. Marcin Sweklej – gitara. Aranże: Andrzej Kolasiński, nagłośnienie, scenografia i światło: Marcin Sweklej. Koncert poprowadzi Agnieszka Gierus. 


II FESTIWAL OBRZĘDÓW – MIŁOŚĆ
17-22 czerwca 2019
Projekt „II Festiwal Obrzędów – Miłość” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.
Projekt dofinansowany jest z budżetu Miasta Jelenia Góra.
17.06.2019 (poniedziałek) Aromaty miłości – warsztat tworzenia perfum dla dzieci oparty na ziołach i olejkach, które w tradycji ludowej związane były z miłością. (tylko grupy zorganizowane, obowiązują zapisy do 31.05.2019)
Uczestnicy warsztatu poznają podstawowe zasady tworzenia perfum i zapachów. Dowiedzą się co to są olejki eteryczne, jak są wytwarzane i jakie mają właściwości. Na końcu stworzą perfumy, które zabiorą ze sobą. Podczas warsztatów poznają historię zapachu, brudu oraz dlaczego zrodziły się perfumy. Warsztat poprowadzą Marta i Maciej Zawierucha.
18.06.2019 (wtorek) Wianki ziołowe – świętojańskie wianki wykonane zostaną na słomianych kołach z wykorzystaniem roślin leczniczych i kwiatów łąkowych. (tylko grupy zorganizowane, obowiązują zapisy do 31.05.2019)
Uczestnicy poznają nazwy botaniczne i ludowe oraz właściwości zaplatanych roślin. Każda z nich niesie niesamowity przekaz i ciekawe historie. Dzieci dowiedzą się, że żywokost żywił kości, nagietek leczył nagniotki, a wrotycz wieszany był u wrót. Warsztat poprowadzą Marta i Maciej Zawierucha.
19.06.2019 (środa), godz. 17.00 WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII „I ŚLUBUJĘ CI…”, Galeria „Muflon”, wstęp wolny
Wyjątkowa wystawa fotografii ślubnych z rodzinnych albumów jeleniogórzan. Na wystawie zaprezentowane zostaną oryginalne i powiększone zdjęcia, które ukazują osobistą historię zamkniętą w jednym kadrze. Fotografie uzupełnione są krótkimi opowieściami bohaterów lub ich rodzin. Wystawa „I ślubuję Ci…” to forma spotkania, które pomoże obejrzeć się za siebie, zatrzymać, zatęsknić… To podróż w czasie i historii. To przywołanie wspomnień pięknych i radosnych, ale też i tych, które są trudne i niewygodne. To przywrócenie pamięci, która bez względu na wszystko jest wartościowa i fundamentalna. To historia, którą tworzymy dla siebie samych i przyszłych pokoleń.
22.06.2019 (sobota), godz. 18.00 – ŚWIĘTOJAŃSKI TEATR ZMYSŁÓW I UCZTA OBRZĘDOWA „Z MIŁOŚCI…”, wstęp wyłącznie z wejściówkami – do odebrania w MDK „Muflon” do 3.06.2019. 
Wydarzenie poświęcone będzie tematowi miłości, zakochania, zaklinania uczuć i ich wyrażania. Miłość będzie jednak pojęta szeroko, nie tylko jako związek romantyczny, ale także jako otwarte serce, obfitość, dar. Inspiracją jest noc świętojańska, zwyczaje i obrzędy z nią związane, a także wątki z szekspirowskiego „Snu nocy letniej” oraz natura i jej tajemne moce. Podczas uczty przy wspólnym stole spróbujemy sezonowych produktów, takich jak truskawki, szparagi i nowalijki oraz chleb, wino, plastry miodu. Większość do jedzenia palcami.
Zapraszamy do labiryntu smaków, zapachów i doznań wokół wody, ognia, roślin i ziół. Pokażemy produkty, zbudujemy skojarzenia, uruchomimy zmysły. Zbudujemy ścieżkę zaprojektowanych doświadczeń, po której odbiorca porusza się swobodnie, krążąc, powracając, tworząc własną historię. Bedzie to zarówno laboratorium, jak i warsztat alchemiczny i teatr zmysłów. Po przywitaniu i wyjaśnieniu, do czego zapraszamy i na czym polega to doświadczenie, każdy może iść w swoim tempie przez ekspozycję, aby na końcu spotkać się w sali widowiskowej, gdzie odbędzie się obrzędowa uczta oraz koncert zespołu „Z Lasu”. Opowiadać będziemy o miłości w kulturze ludowej, nocy świętojańskiej, zwyczajach związanych z ziołami i zaklęciami. Nad całością przedsięwzięcia opiekę merytoryczną sprawować będzie Monika Kucia, kuratorka i dziennikarka kulinarna, promotorka regionalnych i tradycyjnych produktów.
Projekt „II Festiwal Obrzędów – Miłość” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.
Projekt dofinansowany jest z budżetu Miasta Jelenia Góra.

26.06.2019 (środa), godz. 17.15 Pokaz Małej Akademii Baletu, sala widowiskowa, wstęp wolny

Pokaz Małej Akademii Baletu, w tym etiudy pt. „Magiczny Teatr” w wykonaniu nowej grupy, czyli Małego Teatru Tańca wieńczący całoroczną pracę pracowni tanecznej MDK „Muflon” w sezonie 2018/2019. Imprezę poprowadzi Anna Krych, choreografka, tancerka, pedagog tańca. Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie. Mała Akademia Baletu należy do stałej oferty zajęć w Miejskim Domu Kultury „Muflon” w  Jeleniej Górze – Sobieszowie. Zajęcia te są skierowane do dzieci w wieku 5 – 10 lat. Nauka obejmuje taniec klasyczny, ćwiczenia rozciągające i korygujące postawę, plastykę ruchu, umuzykalnienie i przygotowanie dzieci do cyklicznych spektakli tanecznych. Mała Akademia Baletu ma na celu kształtowanie rozwoju dzieci poprzez taniec i muzykę, w duchu dyscypliny wewnętrznej, harmonii i piękna. Nowa edycja zajęć Małej Akademii Baletu ruszy już jesienią, we wrześniu 2019.


Lipiec 2019


ŚLADAMI ŻYCIA NA ZIEMI – Letnie Warsztaty Artystyczne 2019

szczegóły

1–05.07.2019 1. turnus Skamieniałości – żywa planeta 

(W programie: piesza wycieczka w okolicy Sobieszowa – ścieżki i szlaki w naszych lasach poprowadzą przez urokliwe miejsca. Jednym z nich jest tajemniczy strumień płynący pośrodku lasu. Tam dzieci zbiorą materiały, które wykorzystają  w trakcie warsztatów plastycznych.  Wycieczka edukacyjna – „Warsztaty poszukiwania i obrabiania agatów”, to wyprawa ze specjalistą w miejsca występowania agatów w okolicach Nowego Kościoła, przejazd ok. 2 km od pracowni w pole, poszukiwanie i wydobywanie agatów,  przecinanie znalezionych okazów. Zdobyczne skarby dzieci zabiorą ze sobą. Warsztaty plastyczne – „Mozaika z kamieni na kafelkach”, Muflonowe kino –  film pt. „Sing”, wyjazd na basen do Term Cieplickich).

8–12.07.2019 2. turnus Malowidła jaskiniowe

(W programie: warsztaty plastyczne – „Malarstwo naskalne lub inaczej jaskiniowe”, do wykonania prac dzieci użyją białych kart, herbaty, suchych pasteli oraz wzorów malowideł jaskiniowych z filmów pt. „Najlepsze prehistoryczne malowidła” oraz „Francja. Malowidła z jaskini Lascaux”; lekcja edukacyjna w Żywym Banku Genów w Jagniątkowie; wycieczka do Wieży Książęcej w Siedlęcinie, „Warsztaty dawnych technik malarskich”, gdzie dzieci wkroczą w bogaty świat starodawnych technik malarskich i rysunkowych. Zajęcia będą okazją do zrobienia naturalnymi metodami własnych narzędzi malarskich oraz farb. Każdy zabierze ze sobą własnoręcznie wykonane przedmioty i dzieło; Muflonowe kino – film pt.  „Zwierzogród”, wyjazd na basen do Term Cieplickich).

15–19.07.2019 3. turnus  Język mówiony – pismo 

(W programie: warsztaty z liternictwa „Tworzenie ozdobnego inicjału”, podczas nich dzieci wykorzystają do pisania zastrugane patyczki oraz gęsie pióra, atrament, tusz, blok techniczny, pergamin; piesza wycieczka na Zamek Chojnik, warsztaty czerpania papieru w Laboratorium Zielony Wulkan w Rzeszówku  – warsztaty, które zaangażują dzieci w odkrywanie tajemnic tworzenia papieru. W trakcie zajęć każdy wykona kilka kart papieru, które ozdobi roślinami lub kolorowymi farbami.  Muflonowe kino – film pt. „Król Lew”, wyjazd na basen do Term Cieplickich).

22–26.07.2019 4. turnus Od astrologii do astronomii 

(W programie: warsztaty plastyczne „Kosmos”. Dzieci wykorzystają czarny papier, farby fluorescencyjne i kulki styropianowe. Dzięki użyciu farby fluorescencyjnej, gdy zgaśnie światło, uzyskają niebywale piękny efekt rozświetlonej galaktyki. Wycieczka do Centrum Edukacji Ekologicznej NATURA 2000 „Izerska Łąka” w Świeradowie-Zdroju i warsztaty astronomiczne, to tam dzieci zapoznają się z makietą Układu Słonecznego, będą obserwować niebo (stworzone na suficie), przy użyciu lornetek nauczą się wyszukiwać gwiazdozbiory. Czekają tam na nie także budzące wyobraźnię filmy o ogromie kosmosu oraz prezentacja o Jowiszu. Wycieczka do Czarciego Młyna to zwiedzanie, a podczas warsztatów kulinarnych nauka pieczenia chleba. Lekcja edukacyjna w Żywym Banku Genów w Jagniątkowie, Muflonowe kino – „Gang Wiewióra 2”, wyjazd na basen do Term Cieplickich).


Wrzesień 2019


7.09.2019 (sobota) Piknik pod Chojnikiem, Transgraniczne Centrum Turystyki Aktywnej w Sobieszowie, ul. Bronisława Czecha 14 szczegóły

Miejski Dom Kultury „Muflon” jak co roku, weźmie udział w Pikniku pod Chojnikiem organizowanym przez Karkonoski Park Narodowy. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego artystycznego stanowiska, gdzie przeprowadzimy kreatywne warsztaty dla dzieci.

13.09.2019 (piątek) Muflonowy SWAP – jesienna wymiana ciuchów, sala widowiskowa szczegóły

Jeśli masz w szafie coś, czego nie nosisz, nie lubisz, nie potrzebujesz, a ciągle nadaje się do noszenia, przynieś to do Muflona. Wymieniaj się z innymi lub kupuj i sprzedawaj. Akcja dotyczy również ubranek dla dzieci, książek, płyt, zabawek i gier planszowych. Zasada jest prosta: przynosimy czyste, wyprasowane rzeczy, które już się nam znudziły i wymieniamy na inne, które wpadną nam w oko. Jeśli nie mamy nic na wymianę, można dobić targu w inny sposób – np. odkupić wypatrzone rzeczy po symbolicznych cenach. Wstęp wolny. 

18.09 (środa) – 25.10.2019 (piątek) Po drugiej stronie – wernisaż i wystawa malarstwa grupy artystycznej Π-art, Galeria „Muflon”, I. piętro szczegóły

„Po drugiej stronie” jest trzecią już prezentacją prac artystycznych grupy Π-art w Miejskim Domu Kultury „Muflon”. Na wystawie zobaczyć można prace malarskie oraz szklane formy witrażowe. „Po drugiej stronie” naszej rzeczywistości istnieją światy pełne wyobraźni. Wejść do nich mogą wszyscy, lecz nie każdemu dane jest o tym opowiedzieć. Kolejna wystawa Π-art’u w Galerii „Muflon” to ślady zapisu z podróży do światów, które niewiele ogranicza. Wstęp wolny. 

25.09.2019 (środa) godz. 16.00-19.00Warsztaty artystyczne – kartki okolicznościowe i decoupage.
Inicjatywa  ramach projektu „Lepsze jutro” realizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL i Krajowe Centrum Pracy Sp. z o. o. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.
26.09.2019 (czwartek) godz. 10.00-14.00 –  Oczyszczanie, odżywianie i odmładzanie  z Ajurwedą – warsztaty, sala lawendowa, 1. piętro
Inicjatywa  ramach projektu „Lepsze jutro” realizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL i Krajowe Centrum Pracy Sp. z o. o. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.
27.09.2019 (piątek) godz. 11.00-13.30 Zwiedzanie Huty Szkła Kryształowego JULIA w Piechowicach wraz z warsztatami grawerowania na szkle. 
Inicjatywa ramach projektu „Lepsze jutro” realizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL i Krajowe Centrum Pracy Sp. z o. o. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

27.09.2019 (piątek) Sybiraczki i goście – koncert, sala widowiskowa szczegóły

Serdecznie zapraszamy na koncert pt. Sybiraczki i Goście organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, przypadającego 1 października. Podczas radosnego i barwnego spotkania, wypełnionego głównie muzyką ludową, wystąpi zespół „Sybiraczki i Kresowianie”, a także zaproszone grupy śpiewacze z regionu.

28.09.2019 (sobota) godz. 15.00-17.00 „Rodzinne warsztaty eko-recyklinowe – ekologiczne torby szydełkowe” w Książnicy Karkonoskiej, mała sala konferencyjna, wejście od ul. Bankowej.

Inicjatywa ramach projektu „Lepsze jutro” realizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL i Krajowe Centrum Pracy Sp. z o. o. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

29.09.2019 (niedziela) Gwiazdor filmowy – Poranek Rodzinny z Koziołkiem Matołkiem sala widowiskowa szczegóły

Po wakacyjnej przerwie Poranki Rodzinne ruszają z przygodami Koziołka Matołka, nową porcją rodzinnych, kreatywnych warsztatów artystycznych i bajkowymi konkursami. Na uczestników Poranka czeka rok pełen niezwykłych podróży – razem z Koziołkiem Matołkiem wybierzemy się do Ameryki, Chin, Afryki, Afganistanu, a nawet na Księżyc! Czym będziemy podróżować? Kometą, tęczą, na skrzydłach ptaka, w rybackiej sieci, na grzbiecie wieloryba i w naszej wyobraźni! Bilet 20 zł dla dziecka. Dorośli wstęp bezpłatny.

30.09.2019 (poniedziałek) godz. 18.00-20.00 „Rodzinny turniej gier planszowych – Scrabble, Chińczyk, Doble, Monopoly, Grzybobranie, warcaby, Kurnik”, sala nr 2.

Inicjatywa ramach projektu „Lepsze jutro” realizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL i Krajowe Centrum Pracy Sp. z o. o. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.


Październik 2019


1.10.2019 (wtorek) godz. 10.00-12.00 Naturalne kosmetyki – warsztaty prowadzone przez edukatorów z Zielonego Wulkanu,  sala nr 2.

Inicjatywa ramach projektu „Lepsze jutro” realizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL i Krajowe Centrum Pracy Sp. z o. o. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

2.10.2019 (środa) godz. 10.00-15.00 Piesza wycieczka z przewodnikiem  na Zamek Chojnik.

Inicjatywa ramach projektu „Lepsze jutro” realizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL i Krajowe Centrum Pracy Sp. z o. o. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

3.10.2019 (czwartek) godz. 10.00-12.00 Zwiedzanie Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze połączone z warsztatami szklarskimi.

Inicjatywa ramach projektu „Lepsze jutro” realizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL i Krajowe Centrum Pracy Sp. z o. o. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

4.10.2019 (piątek) godz. 18.00-20.00 Koncert zespołu A.M.A. Trio, sala widowiskowa

Inicjatywa ramach projektu „Lepsze jutro” realizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL i Krajowe Centrum Pracy Sp. z o. o. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

5.10.2019 (sobota) godz. 9.00-14.00 Sportowe potyczki rodzinne – bieg w workach, przeciąganie liny, tor przeszkód zakończone ogniskiem, przy Transgranicznym Centrum Turystyki Aktywnej w Sobieszowie

Inicjatywa ramach projektu „Lepsze jutro” realizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL i Krajowe Centrum Pracy Sp. z o. o. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

7.10.2019 (poniedziałek)  Szczęśliwa Kobieta z Ajurwedą. Oczyszczanie, odżywianie, odmładzanie  – warsztaty dla kobiet, Sala Lawendowa, I. piętro szczegóły

Czym jest Ajurweda? To najstarszy staroindyjski system medyczny, który obejmuje wiedzę o diecie, żywieniu, ćwiczeniach fizycznych i oddechowych, naukę medytacji, ziołolecznictwo, to także zdrowy harmonijny styl życia i zabiegi pielęgnacyjno-lecznicze. Ajurweda niczego nie zabrania, nie działa inwazyjnie, korzysta z naturalnych sposobów samoleczenia. Warsztaty poprowadzi Izabela Myk-Zaradniewicz, konsultantka Ajurwedy, instruktorka medytacji, absolwentka podyplomowych studiów „Ajurweda – holistyczna koncepcja zdrowia” na Górnośląskiej Wyższej Szkole w Katowicach. Izabela Myk-Zaradniewicz pasjonuje się także podróżami, wędrówkami górskimi, żeglarstwem i po prostu samym życiem. Zajęcia są przeznaczone głównie dla kobiet.

8.10.2019 (wtorek) godz. 10.00 Projekcja filmu przyrodniczego i zajęcia edukacyjne w Dolnośląskim Zespole Parków Krajobrazowych.

Inicjatywa ramach projektu „Lepsze jutro” realizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL i Krajowe Centrum Pracy Sp. z o. o. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

9.10.2019 (środa)  Znaki Zodiaku – jesienne warsztaty zdobienia ubiorów dla dzieci, 4. edycja, pracownia plastyczna szczegóły

Miejski Dom Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze zaprasza dzieci w wieku 9 – 15 lat na kreatywne warsztaty artystyczne, podczas których będą mogły własnoręcznie ozdobić koszulki. W trakcie tych warsztatów używać będą profesjonalnych farb do zdobienia materiałów oraz farb konturowych. Przewidziana liczba uczestników: max 10 osób.

9.10. – 31.12.2019 Świat mojej wyobraźni – 5. edycja, etap trzeci wystawy laureatów i laureatek konkursu, Galeria Hol, wstęp wolny

Trzecia część wystawy laureatów i laureatek 5. edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt.  „Świat mojej wyobraźni”. Wystawa potrwa do 31 grudnia 2019. 

18.10.2019 (piątek) Koncert Jacka Kleyffa  sala widowiskowa, szczegóły

18 października 2019 (piątek), o godz. 19.00 Miejski Dom Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze zaprasza na koncert Jacka Kleyffa, legendy polskiej piosenki autorskiej i jednego z jej najwybitniejszych przedstawicieli. Jacek Kleyff – charyzmatyczna osobowość, erudyta pełen dowcipu i niebywałego dystansu do siebie. Kleyff – bard, poeta, kompozytor, współtwórca kabaretu „Salon Niezależnych” oraz Orkiestry Na Zdrowie.  Ten koncert to wydarzenie, którego nie można przegapić!

22.10.2019 (wtorek) Czarno to widzę – premiera spektaklu dla dzieci, sala widowiskowa, wstęp wolny szczegóły

22 października 2019 (wtorek), o godz. 10.00 zapraszamy dzieci ze starszych grup przedszkolnych oraz dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych na premierę spektaklu Czarno to widzę, który powstał na podstawie bajki o losach niewidomego dziecka. Spektakl jest wynikiem wspólnej inicjatywy: Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej u św. Pankracego w Jeleniej Górze, Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko” ze Szklarskiej Poręby oraz MDK Muflon. Dzieci ze szkoły podstawowej i dzieci niepełnosprawne razem zagrają dla innych dzieci – w technice czarnego teatru, gdzie opowieść z mroku zostanie wyłowiona przez światło ultrafioletowe. Dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Bardzo Młoda Kultura 2019-2021″.

27.10.2019 (niedziela)  Kucharz okrętowy – poranek rodzinny z Koziołkiem Matołkiem sala widowiskowa szczegóły

Nowy bohater sezonu, Koziołek Matołek trafi na okręt i zostanie kucharzem.  Jak poradzi sobie w nowej roli? To trzeba sprawdzić koniecznie! W morskiej scenografii, której współautorkami i współautorami są dzieci biorące udział w zajęciach pracowni plastycznej MDK „Muflon”, będą śpiewane szanty i różne piosenki żeglarskie. Uczestnicy nabędą wiedzę o życiu załogi statku na morzu (od majtka do kapitana), dowiedzą się, co się może stać, kiedy zabraknie kucharza okrętowego, poznają też nazwy stopni oficerskich i marynarskich. Na warsztatach plastycznych przy pomocy rodziców i opiekunów stworzone zostaną harmonijkowe i bardzo kolorowe ryby. Dla podniesienia morskiego morale i ku chwale Posejdona – dzieci są proszone o przybycie na poranek w strojach marynarskich. Prosimy nie mylić ze strojami pirackimi. Tylko prawdziwe stroje marynarza i pani marynarz! Bilet 20 zł dla dziecka. Dorośli wstęp bezpłatny.


Listopad 2019


 7.11.2019 (czwartek),  godz. 10.00 10. Przedszkolny Przegląd Twórczości Patriotycznej, sala widowiskowa

Przedszkole nr 11 im. Krasnala Hałabały w Sobieszowie oraz Miejski Dom Kultury „Muflon” serdecznie zapraszają na X jubileuszowy Przegląd Przedszkolnej Twórczości Patriotycznej. W przeglądzie wezmą udział dzieci z jeleniogórskich przedszkoli, które zaprezentują pieśni i piosenki patriotyczne oraz krótkie inscenizacje. Wstęp bezpłatny.

8.11.2019 (piątek) XI Konkurs Piosenki Polskiej „Głosowisko”, sala widowiskowa  szczegóły

Jedenasta edycja „Głosowiska” wzorem lat ubiegłych oraz ze względu na rosnące zainteresowanie udziałem w konkursie – skierowana jest nie tylko do dzieci i młodzieży, ale także do dorosłych, zarówno wykonawców indywidualnych, jak też całych zespołów. Przewidziano zatem 3 kategorie wiekowe: 7 – 12 lat, 13 – 17 lat, 18 lat i więcej.

13.11.2019 (środa) – 3.01.2020 Karkonosze bardziej –  wystawa witrażu grupy twórczej Szklane Oko z Cieplic, Galeria Muflon, 1. p. szczegóły

Grupa „Szklane Oko” od czterech lat spotyka się w cieplickiej pracowni, korzystając z przewodnictwa najbardziej doświadczonej stażem Teresy Śmiałkowskiej. Wystawa pod tytułem „Karkonosze bardziej…” przedstawia efekt rocznej pracy przy indywidualnych projektach, dla których inspiracją stała się przyroda karkonoskiego regionu. Fascynację przyrodniczą różnorodnością Karkonoszy oddano w szkle jako „portrety roślin”. Wystawa przedstawia 60 prac jedenastu różnych autorek i autorów. Wystawa potrwa do 3 stycznia 2020.

15.11. 2019 (piątek) KWIAT JABŁONI – koncert [WYPRZEDANY], sala widowiskowa szczegóły

Tego lata Kwiat Jabłoni zagrał na największych festiwalach w Polsce, w listopadzie zagra w Jeleniej Górze. Nie powinno na tym koncercie zabraknąć nikogo, kto kocha dobrą muzykę! Na koncercie zespół promować będzie swój pierwszy studyjny album pt. „Niemożliwe”, który ukazał się w lutym 2019 roku.

22.11.2019 (piątek) Andrzejkowy Bal Wróżbitów, sala widowiskowa szczegóły

22 listopada 2019 (piątek), o godz. 17.00 Miejski Dom Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze, zaprasza dzieci na roztańczoną andrzejkową zabawę. Bal wypełnią andrzejkowe wróżby i radosne harce. Wieczór będzie pełny entuzjastycznego tańczenia w rytm lubianej przez dzieci muzyki, a nad ciepłą atmosferą czuwać będą tajemnicze wróżki i baśniowy czarodziej. Listopadowy piątek, przez dwie godziny będzie czasem poznawania tradycji związanych z Andrzejkami. Uczestnicy i uczestniczki balu są proszeni, by przybyć na zabawę w swoich ulubionych balowych kreacjach. Mile widziane będą królowe, królowie, czarodzieje, wróżki, piraci, superbohaterowie i superbohaterki.

24.11.2019 (niedziela) Przyjaciel zwierząt – Poranek Rodzinny z Koziołkiem Matołkiem sala widowiskowa szczegóły

24 listopada 2019 (niedziela), o godz. 12.00 Miejski Dom Kultury „Muflon” zaprasza na jesienne i artystyczne spotkanie, podczas którego dzieci wraz z rodzicami twórczo i z radością spędzą czas. Sympatyczny koziołek o imieniu Matołek przemierzy świat w poszukiwaniu Pacanowa. Wszędzie, gdzie trafi, pozna wielu nowych przyjaciół i przeżyje niezapomniane przygody. Tym razem udzieli pomocy jelonkowi, który wpadnie w sidła. A porankowicze na warsztatach plastycznych jako przyjaciele i przyjaciółki zwierząt – zbudują karmniki dla ptaków, będą się uczyć rozumieć zachowanie zwierzątek jesienią i dowiedzą jak o nie mogą zadbać zimną porą.


Grudzień 2019


 6.12.2019 Koncert Laureatów „Głosowiska” 2019 szczegóły

Podczas koncertu zaprezentują się laureaci XI Konkursu Piosenki Polskiej „Głosowisko” 2019 oraz Renata Galik. W odsłonie świątecznej zaprezentują się również dzieci z pracowni wokalnej MDK Muflon prowadzonej przez Annę Kosę. Wstęp wolny.

15.12.2019 (niedziela) Napad na dyliżans – Poranek Rodzinny z Koziołkiem Matołkiem, sala widowiskowa szczegóły

Mikołaj spieszy z prezentami do wszystkich grzecznych dzieci, ale na swojej drodze napotyka niespodziewane przeszkody. Czy zdąży na czas? A może potrzebuje naszej pomocy? Przekonamy się w grudniu! Bilet 30 zł dla dziecka (grudniowy Poranek Rodzinny jest wyłączony ze zniżki na JKDR). Dorośli wstęp bezpłatny.

19.12.2019 (czwartek) Pokaz Małej Akademii Baletu, sala widowiskowa szczegóły

W pokazie baletowym wezmą udział wszystkie grupy dziecięce oraz Mały Teatr Tańca. Po występach małe baletnice będą dekorować świąteczne pierniczki, które upiecze dla nich Słodka Chatka z Trzcińska. Pokaz poprowadzi Anna Krych. Wstęp wolny.

20.12.2019 (piątek) Publiczność zwymyślana (Peter Handke) – premiera spektaklu oraz jubileusz 10-lecia powstania Teatru Osób Uzależnionych „Karawana”, szczegóły

Premierowy spektakl Teatru Osób Uzależnionych „Karawana”, oparty na sztuce noblisty Petera Handke „Publiczność zwymyślana”, który uświetni jubileusz 10-lecia powstania Teatru.

Dofinansowanie_Jelenia_Gora