Ożywianie komiksu poprzez alternatywne formy rozbudzania wyobraźni plastycznej.

Środek do opowieści to gest, maska, ruch, rekwizyt, video.

Warsztaty teatralno-plastyczne dla młodzieży gimnazjalnej. Zajęcia odbywają się w poniedziałki i trwają od godz. 17.00 do 19.00. Miesięczny koszt to 40 zł.

Prowadzenie: Katarzyna Rotkiewicz- Szumska

Miejsce: Miejski Dom Kultury „Muflon” w Sobieszowie

 

Celem warsztatów jest uruchomienie i ożywienie wyobraźni, improwizacji i kreacji, które pozwolą młodym ludziom stworzyć na scenie ich własną wypowiedź, opartą na nurtujących ich problemach, nadziejach i zainteresowaniach.

Wspólnie z młodzieżą poszukamy materiału wyjściowego (komiksu), nad którym będziemy na dalszych zajęciach pracować, używając środków charakterystycznych dla teatru plastycznego – rekwizytów, ruchu, gestu, masek, video, światła. Opracujemy też własną ścieżkę muzyczno-dźwiękową.

Finałem rocznej zabawy i pracy warsztatowej będzie pokaz, w którym użyjemy zarówno video, jak i innych środków plastycznych praktykowanych w trakcie warsztatów.

 

Katarzyna Rotkiewicz-Szumska jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom w 1983 r. u prof. Jerzego Krechowicza. W latach 2010/2011 odbyła studia podyplomowe z wiedzy o kulturze i plastyce na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 1992 roku współtworzy Teatr Cinema , awangardową formację działającą  na pograniczu sztuk wizualnych i teatru ruchu. Z Teatrem Cinema brała udział w projektach i festiwalach zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w Japonii, Meksyku, Izraelu, Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Egipcie, Czechach. Zajmuje się również pracą warsztatową, m.in. współorganizowała dwukrotnie Lato w Teatrze, projekt przeprowadzany przez Teatr Cinema na zlecenie Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego. Od 2005 roku współorganizuje Festiwal Muzyki Teatralnej w Jeleniej Górze, autorski projekt Teatru Cinema, prezentujący bogaty dorobek polskich kompozytorów tworzących muzykę teatralną. Jest czynną malarką, w latach 2011-2014 zajmuje się cyklem „Portrety Repatriantów Śląskich”. Jest laureatką nagrody Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej im. Jerzego Bonieckiego i dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka i pracuje w Michałowicach, w Karkonoszach, w domu będącym również siedzibą teatru i miejscem realizacji wielu projektów i rezydencji artystycznych.