V Międzynarodowy Festiwal Folkloru

V Międzynarodowy Festiwal Folkloru – tradycja inspiruje
11-14 czerwca 2014

V Międzynarodowy Festiwal Folkloru – tradycja inspiruje jest działaniem, które na trwałe wpisało się już zarówno w kalendarz imprez, jak i świadomość odbiorców po polskiej i czeskiej stronie granicy. Festiwal przyczynia się przede wszystkim do rozwoju kontaktów transgranicznych, stwarza możliwość podjęcia współpracy w dziedzinie tradycji folklorystycznych, ale przede wszystkim pomaga znosić granice tkwiące w świadomości ludzi, których dzielą nie tylko góry, ale również mentalne bariery. Poprzez organizację festiwalu chcemy zlikwidować tę granicę niewiedzy i wynikający z niej brak zaufania. Dowiadując się o sobie, spotykając się, poznajemy swoje tradycje, zwyczaje i kulturę.

Wydarzenie jest działaniem będącym kontynuacją 3-letniego projektu „Spotkania – tradycja, kultura i codzienność na czesko-polskim pograniczu” oraz zakończonego w ubiegłym roku „IV Międzynarodowego Festiwalu Folkloru – tradycja łączy pokolenia”. W tym roku chcemy zwrócić uwagę nie tylko na bogactwo tradycyjnego folkloru po obu stronach granicy, ale również pokazać w jaki sposób tradycja inspiruje współczesność.

Już dzisiaj zapraszamy do udziału w imprezach, które zaplanowaliśmy w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Folkloru – tradycja inspiruje:

5-26 maja: Konkurs plastyczny dla dzieci „Miała baba koguta”

Konkurs na pracę plastyczną inspirowaną wierszem ludowym „Miała baba koguta” skierowany jest dla dzieci w wieku 5-13 lat. Szczegółowy regulamin konkursu do pobrania: Regulamin konkursu plastycznego

22 kwietnia-26 maja: konkurs internetowy „Folk design”

Internetowy konkurs na strój bądź przedmiot użytkowy inspirowany sztuką ludową skierowany do młodzieży i dorosłych. Szczegółowy regulamin konkursu do pobrania: Regulamin konkursu folk design

11 czerwca (środa) godz. 17.00: otwarcie wystawy ubiorów i strojów ludowych

Tego dnia zapraszamy do Galerii „Muflon” na uroczyste otwarcie niezwykłej wystawy ubiorów i strojów ludowych.

13 czerwca (piątek) godz. 17.00: wieczór autorski z Andrzejem Muszyńskim, autorem książki „Miedza”

Zbiór opowiadań „Miedza” to literacka opowieść o prowincji Polski i życiu na pograniczu. To rzecz o utracie i poszukiwaniu wspólnotowości, która zwykle okazuje się utopią, o pomieszaniu języków i tożsamości. To gawęda o pustych polach i wymarłych wsiach, o ostatnim chłopie i ostatniej miedzy – o świecie, który ginie, bo nie nadąża za pędem nowoczesności i nie umie zrezygnować ze swoich wartości. W trakcie spotkania autor poprowadzi warsztat literacko-językowy.

13 czerwca (piątek) godz. 19.00: koncert polskiego zespołu folkowego „SUTARI”

Sutari tworzą wokalistki, instrumentalistki a przede wszystkim performerki, związane z różnymi projektami muzycznymi i teatralnymi, kontynuujące tradycje śpiewacze polskiej muzyki ludowej. Projekt Sutari to fuzja ich rozmaitych doświadczeń i fascynacji muzycznych. Sutari to ludowa awangarda kuchenna na trzy kobiece głosy i instrumenty codzienne. Muzyka, którą grają, powstaje w oparciu o ludowe pieśni polskie, litewskie a także własne kompozycje. Zespół inspiruje brzmienie i charakter litewskich pieśni Sutartines – śpiewanych tylko przez kobiety w idealnym współbrzmieniu.Sutari znaczy współbrzmieć. Wokalistki  szukają współbrzmienia w naszej tradycji wokalnej, nie próbując zmieniać pieśni a tylko wydobyć to, co w nich ukryte. Zachowując styl, temperament, melodykę, rytm a przede wszystkim treść pieśni – bliską kobiety, inteligentną, atrakcyjną – wydobywają z nich współczesne elementy, brzmienia i interpretacje. Utrwalają tradycyjny charakter zgromadzeniowy muzykowania, traktując je jako spotkanie i dialog między uczestnikami.

Sutari zdobyła II nagrodę oraz nagrodę publiczności – “Burzę Braw” na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia “Nowa Tradycja” w 2012, I nagrodę oraz nagrodę publiczności na XXII Międzynarodowym Festiwalu Mikołajki Folkowe w 2012r. W ramach plebiscytu portalu etno.serpent.pl uznana została przez polskich dziennikarzy specjalizujących się w muzyce eno/folk/world za „NAJCIEKAWSZY NOWY ZESPÓŁ ROKU 2012”. Zwyciężczynie 10. edycji Bitwy Zespołów (Battle Of The Bans) organizowanej przez jedno z największych wydawnictw z muzyką świata – World Music Network.

14 czerwca (sobota) godz. 12.00-18.00: gala finałowa V Międzynarodowego Festiwalu Folkloru – tradycja inspiruje

W sobotę zapraszamy na galę finałową V MFF, podczas której wystąpią zespoły folklorystyczne z Polski oraz Czech, a także czeski zespół folkowy. Rozstrzygnięte zostaną również konkursy – plastyczny „Miała baba koguta” oraz internetowy „Folk design”, a zwycięzcom zostaną wręczone nagrody. Na finał zagra czeski zespół folkowy.

Od godz. 12.00 do 18.00 odbywać się będzie kiermasz rękodzieła, na którym będzie można zakupić oryginalne produkty regionalne, biżuterię, ceramikę, wyroby filcowe, miody itp. oraz warsztaty rękodzieła prowadzone przez polskich i czeskich artystów.

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.

Do zobaczenia 🙂

Wystawcy, którzy chcą wziąć udział w kiermaszu rękodzieła mogą zgłaszać się do 19 maja poprzez przesłanie wypełnionej karty zgłoszenia: karta uczestnictwa_kiermasz
Zapewniamy stół, krzesło, frekwencję i świetną atmosferę 😉 Nie pobieramy żadnych opłat od wystawców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *