Koncert harfistki Anny Faber

 

Anna Faber z zespołem

Kameralny koncert harfistki z zespołem

 

13 września 2009 roku (niedziela)

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniej Górze – Sobieszowie

godz. 19.00 / wstęp wolny

 

 

ANNA FABER

jest niezwykłą postacią na polskiej scenie muzycznej-jedyną harfistką w kraju wychodzącą poza konwencję kojarzenia harfy jako instrumentu klasycznego, cichego, backgroundowego i elitarnego. Muzyka jaką tworzy Anna Faber jest nastrojowa, natchniona a zarazem żywiołowa i pełna ognia. To nowoczesny, szlachetny etno – pop z dużą ilością dobrego rytmu.
Ekspresja i energia artystyczna oraz nowatorski sposób grania spowodowały, że koncert przeradza się jednocześnie w swego rodzaju taniec i grę na harfie. Artystka gra na harfie od dziecka, ale oprócz tego  także uczyła się śpiewu, gry na perkusji i fortepianie. Jako harfistka wykorzystuje teraz wszystkie swoje talenty, łącząc je tworzy niepowtarzalny nastrój. Jak o swojej muzyce mówi sama artystka:
…” wyszłam od muzyki klasycznej, której zawdzięczam technikę i rozumienie muzyki. Jednak kiedy wstałam od klasycznej harfy i zaczerpnęłam oddechu, wyszłam zza krat nut. Zrozumiałam, że mogę więcej, zaczęłam więc sięgać po więcej: improwizować, śpiewać, poruszać się na scenie. Jest to moja ekspresja: ruch, energia, śpiew i taniec”.

 


Artystka tym razem wystąpi z zespołem w składzie:

 

Anna Faberharfa elektryczna, śpiew
Luiza Figiel –  flet, instrumenty perkusyjne / artystka kontynuująca  tradycje swojej znanej  
                        muzycznej rodziny, absolwentka Muzykologii przy UW
Piotr  Antoni Sawickiskrzypce, instrumenty klawiszowe, śpiew / absolwent Wydziału Jazzu
                        Katowickiej Akademii Muzycznej, kompozytor, wokalista,
                        multiinstrumentalista oraz aranżer.

 

Brzmienie zespołu nawiązuje do tradycji celtyckiej (połączenie harfy z fletem i skrzypcami) w nowoczesnych aranżacjach, z improwizacją, wokalizami, anielskimi balladami oraz rytmicznymi utworami etno. Harfistka zaprezentuje także własne kompozycje.
Zespół koncertuje w Polsce oraz w Europie i jest jedyną  grupą z harfą jako, instrumentem wiodącym, po zespole Andreasa Vollenweidera.
Anna Faber grała między innymi jako support dla Ritchiego Blackmora (były Deep Purple) w Warszawie, a także z Michałem Urbaniakiem, Krzysztofem Ścierańskim, Tytusem Wojnowiczem.
Gra na dużej, niebieskiej harfie koncertowej francuskiej firmy „Camac” oraz na małej harfie celtyckiej, którą zawiesza na sobie w trakcie koncertu, poruszając się po scenie.
Elektryczne przystawki, które posiadają Jej harfy, umożliwiają nagłośnienie tych cichych z natury instrumentów, nawet na największych scenach.

 

W  dyskografii harfistki znajdują  się między innymi dwa  krążki: „Swinging Harp”  oraz „Anielska Muzyka”, a także wydany ostatnio  singiel  „Prząśniczki”, w nowoczesnych aranżacjach.

 Koncert ten odbędzie się w ramach projektu: Spotkania z muzyką kameralną MUSICA VIVA. Jest to kolejna edycja cyklu koncertów organizowanych przez Miejski Dom Kultury „Muflon” w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniej Górze – Sobieszowie. Spotkania te realizowane są ze środków finansowych Miasta Jeleniej Góry oraz Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej.

Bez kategorii

About the author